Dnes ráno zemřel skladatel Marek Kopelent

Ve věku 90 let dnes ráno zemřel skladatel, klavírista, publicista a pedagog Marek Kopelent. Kopelent byl jednou z nejvýznamnějších postav českého hudebního života posledního půlstoletí a průkopníkem takzvané Nové hudby. Je autorem několika oratorií a dále komorní vokální a instrumentální hudby.
Marek Kopelent (zdroj Post Bellum)
Marek Kopelent (zdroj Post Bellum)

“Zemřel dnes v pět hodin ráno po krátké nemoci,“ řekl Kopelentův zeť Miroslav Pudlák. Dodal, že nemoci podlehl ve Fakultní nemocnici v Motole. Poslední rozloučení proběhne v sobotu 18. března 2023 v 11:00 hodin v bazilice Nanebevzetí Panny Marie v areálu kláštera premonstrátů na Strahově.

Marek Kopelent byl jedním z vrcholných představitelů tzv. Nové hudby. Mimo jiné byl předsedou a zakladatelem sdružení skladatelů, interpretů a muzikologů Ateliér 90, neúnavným propagátorem soudobé vážné hudby a v neposlední řadě byl od roku 1991 profesorem skladby na pražské AMU.

Rozsáhlý rejstřík Kopelentovy tvorby zahrnují jak skladby komorní, například Smyčcový kvartet číslo tři z roku 1963, kterým poprvé získal mezinárodní ohlas, tak množství kompozic vokálních, orchestrálních i smíšených. Velký úspěch mělo v roce 2001 dvojnásobné provedení jeho prostorového oratoria Lux mirandae sanctitatis (Světlo divné svatosti), které zkomponoval k příležitosti svatořečení Anežky České.

Marek Kopelent za své dílo a činnost získal celou řadu prestižních ocenění. V roce 2003 se stal prvním, kdo dostal nově zavedenou Cenu ministerstva kultury za přínos v oblasti hudby. Ve Francii byl oceněn titulem Rytíř řádu umění a literatury, v Německu zase prestižní Herderovou cenou.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments