Dnes se uskuteční benefiční koncert České filharmonie

Benefiční koncert pro dvě pražské a dvě brněnské nemocnice bojující s epidemií koronaviru připravila na dnešní večer Česká filharmonie. Kvůli zákazu pořádání společenských akcí budou hudebníci hrát před prázdným hledištěm pražského Rudolfina. Posluchači přesto o hudební zážitek nepřijdou, koncert totiž bude v přímém přenosu vysílat Česká televize a bude ho možné sledovat také přes internet.
Josef Špaček (foto Petra Hajská)

Program koncertu nazvaného Pomáháme s Českou filharmonií je složen z děl Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka. Doplní je jedna skladba Johanna Sebastiana Bacha. Koncert z Dvořákovy síně Rudolfina bude v přímém přenosu vysílat ČT art v sobotu 28. března od 20:00 hodin na televizních obrazovkách, iVysílání a Facebooku.

Účinkuje harfistka Jana Boušková, koncertní mistři prvního českého orchestru Josef Špaček, Jiří Vodička a Václav Petr za doprovodu klavíristů Martina Kasíka, Miroslava Sekery a Davida Marečka. Na závěr vystoupí Lobkowicz trio ve složení koncertní mistr České filharmonie Jan Mráček, zástupce koncertního mistra violoncellové sekce prvního českého orchestru Ivan Vokáč a klavírista Lukáš Klánský. Průvodcem večera bude Jiří Vejvoda.

Šíření koronaviru jsme všichni zpočátku sledovali s odstupem a říkali jsme si, že to snad brzy přejde a situace nebude až tak vážná,” uvedl generální ředitel České filharmonie David Mareček. Epidemie koronaviru, která do Česka dorazila na začátku března, ale donutila filharmoniky zrušit řadu vystoupení. “Koncerty jsme museli zrušit, ale hned jsme začali přemýšlet i o tom, jak a komu bychom mohli pomoci, zvlášť když jsme sami zaznamenali tak ohromnou vlnu solidarity od našich posluchačů, kteří nechtějí vracet vstupné, aby zahladili vzniklé ztráty,” vysvětlil Mareček, proč se filharmonici rozhodli uspořádat benefiční vystoupení.

Během koncertu budou moci diváci poslat libovolný příspěvek do veřejné sbírky organizované Nadací Via. Výtěžek benefice se rozdělí mezi čtyři nemocnice pečující o těžké případy lidí s koronavirovou infekcí. Konkrétně jsou to Nemocnice na Homolce, Fakultní nemocnice v Motole, Fakultní nemocnice Brno a Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. Nemocnice vybrané peníze použijí na nákup zdravotnických pomůcek, které nejvíce potřebují.

V Česku bylo k pátečnímu podvečeru 2279 potvrzených případů nákazy koronavirem.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na