Pardubice zastavily kvůli koronaviru dotace na kulturní akce

Město Pardubice zastavilo druhé kolo žádostí o dotace na kulturní akce. Neví, jak se bude vyvíjet situace kolem koronavirové nákazy v Česku. Novinářům to řekl náměstek primátora Jan Mazuch. Podle něj teď nemá smysl dotace nabízet.
Pardubice (archiv OP)

K tomuto kroku přistupujeme proto, aby pořadatelé měli možnost podat žádost v době, která bude pro všechny přehlednější,“ uvedl Mazuch.

Město podporuje menší i větší akce a dává také peníze na provoz kulturním spolkům. Na letošek si vyčlenilo šest milionů korun, čtyři miliony město předběžně rozdělilo. Dva miliony v rozpočtu zůstaly na druhé pololetí.

Zatím jsme řešili na první pololetí kolem stovky žádostí od poskytování mikrograntů, které schvaluje rada, po větší akce v kompetenci zastupitelstva,“ uvedl Mazuch.

Některé akce plánované na jaro se kvůli vládním opatřením nekonala nebo konat nebudou. Organizátoři, které podpořila kulturní komise, teď mají městu oznámit, jestli plánují náhradní termín, či akci letos neuspořádají.

Akce, které se konat nebudou, ale jsou s nimi spojené už nějaké náklady, město nejspíš zaplatí. Ale musí nám organizátoři náklady doložit. Nemůžeme ale říct, že stoprocentně proplatíme všechno,“ řekl Mazuch.

Hlavním sdělením města je, že nechce nechat padnout spolkovou činnost a že si jí jako nositele kulturních akcí váží. Projekty bude město řešit s organizátory individuálně, dodal vedoucí odboru kultury Martin Karas.

Nabízíme jim individuální jednání. Kultura je nezbytná. Některá města projekty teď úplně zařízla. Tomu chceme předejít, my si kulturní subjektů u nás ceníme,“ řekl Karas.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat