Hudební humor v čase koronavirové rány (video)

Protože živá hudba je především umění, které vzniká ve skupinách lidí, staly se karanténní opatření pro mnoho umělců nejen ekonomicky omezující, ale zároveň také probudily novou vlnu kreativity a humoru. Podívejte se na výběr nejzajímavějších pokusů mezi světovými umělci na internetu. Snad Vás trochu potěší.

Nákupní nervozita, kterou vzbudila bezpečnostní opatření nařízené vládami jednotlivých států s sebou přinesla také bezhlavé vykupování toaletního papíru. V mnoha domácnostech se začaly kupit velké zásoby. Někteří kreativní hudebníci však role papíru využili k uměleckým experimentům.

Jednou z prvních byla cellistka Rylie Corral z texaského Austinu, hrající papírem Labuť ze Saint-Säensova cyklu Karneval zvířat. Toto video se rychle rozšířilo po Facebooku a na jeho základě vznikl hashtag #toiletpaperchallenge nebo #TPpaperchallenge, kdy se o podobnou výzvu pokouší ostatní hráči na smyčcové nástroje.

Dalším žertem je Corona Etude pro klavír. Tato skladba Jeffa DePaoliho je zkomponována pro ruce s desinfekčním ubrouskem a její mimohudební význam je spatřován v poctivém utření klaviatury. My Vám ji přinášíme v interpretaci Francescy Murray.

Z britské provenience je také Coronavirus Symphony britského hudebníka a komika Reinera Hirsche, kde vtipně propojil orchestrální doprovod se zvuky chřipky a kašle.

Italové bojují s dopadem koronavirové epidemie také známým zpěvem z balkonů. Pokud se o to však pokoušejí v jiných zemích, nemusí se zrovna setkat s porozuměním…

Zachovávání odstupu a omezené vycházení se zajisté nelíbí ani irskému fagotistovi a dirigentovi Peterovi Whelanovi, který je uměleckým vedoucím Irish Baroque Orchestra. Sám se sebou svěžím způsobem nahrál a nazpíval úvodní árii Seid wachsam, Ihr heligen Wächter Bachovy kantáty Man singet mit Freuden vom Sieg BWV 149.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat