Dnes startuje diskuzní cyklus Budoucnost vážné hudby – nejisté jistoty a jisté nejistoty

Každé úterý v 17:00 hodin budou probíhat internetové besedy s názvem „Budoucnost vážné hudby – nejisté jistoty a jisté nejistoty“, které inicioval bývalý ministr kultury Ilja Šmíd. Cyklus poběží od 20. dubna do 27. května na YouTube kanále Fakulty podnikohospodářské VŠE, kde budou všechna videa též archivována.
Ilja Šmíd (foto Ministerstvo kultury České republiky)
Ilja Šmíd (foto Ministerstvo kultury České republiky)

“Chceme, aby diskuse, jichž se účastní opravdu přední odborníci z oboru vážné hudby – hudebníci, manažeři, publicisté, pedagogové, muzikologové atd. – probíhala na bázi akademické debaty, co nejvíc objektivně a bez politických a jiných subjektivních konotací. Covidová doba jen více odhalila problémy, které sledujeme už od 80. let,” vyjádřil se k cyklu PhDr. Ilja Šmíd.

V poslední době nepatří vážná hudba mezi masově populární žánry a nejen díky koronavirové pandemii nad ní visí pomyslný otazník budoucnosti. Posluchači i umělci se dnes zabývají otázkou, co bude s vážnou hudbou dál, jakou formu budou mít nastávající koncerty, zda pandemie ovlivní kulturu i po jejím skončení, jak bude probíhat “souboj” mezi vážnou a populární hudbou atp.

Odpověďmi na tyto otázky se bude zabývat právě cyklus Budoucnost vážné hudby – nejisté jistoty a jisté nejistoty. Na internetových besedách budou probíhat diskuze mezi hudebníky, manažery, kritiky a muzikology. Zapojit se může i široká veřejnost.  

Pořadatelem diskuzních klubů je Katedra Arts managementu PHF VŠE, a spolupořadatelem je Katedra hudební produkce HAMU (profesor Jiří Štilec).

Na besedách budou diskutovat: Ivan Klánský – děkan HAMU a koncertní klavírista, Lucie Pešl Šilerová – hudební manažerka a vedoucí katedry hudební produkce JAMU, Jan Žemla – ředitel Janáčkovy filharmonie Ostrava, Vilém Veverka – hobojista a Petr Veber – hudební publicista.

Na první besedě se diskutující budou věnovat tématům hudby kolem nás, hudebního univerza, pojmu vážná hudba a obecným východiskům.

Druhý díl cyklu se bude zabývat otázkou, zda může vážná a populární hudba mezi sebou soupeřit. Dále se povedou debaty o médiích a vydavatelstvích a o hudebním byznysu.

Ve třetím díle se můžeme těšit na diskuzi o pořádání hudebních produkcí, vztahu pořadatel – návštěvník a všeobecně o koncertech, hudbě, scéně a festivalech.

Čtvrtý díl nám přinese dialogy o statusu hudebního umělce a jeho postavení.

V pátém díle povedou diskutující hovory ohledně financování hudby a jaký je rozdíl mezi podporou státu a mecenáše.

Šestý díl shrnuje veškeré debaty z cyklu a odpoví tak na nejzásadnější otázku – co dál? Jak vrátit do publika posluchače?

Jednotlivé debaty můžete sledovat zde.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments