Moravské divadlo postaví scénu na Výstavišti Flora a bude kočovat po kraji

  1. 1
  2. 2
Vynucený půst se chýlí ke konci. Umělci Moravského divadla chtějí co nejdříve vynahradit divákům to, co jim protiepidemická opatření upírala řadu měsíců – zážitek z živého představení. Na Výstavišti Flora vyroste open-air scéna a na ní se celý měsíc budou střídat soubory činohry, baletu a opery a operety s pozvanými hosty. Dojde také na několik premiér, koncerty a pohádky. Projekt Moravské divadlo na Floře odstartuje 29. května, před začátkem léta čeká herce také další část Kočování po Olomouckém kraji.

Moravské divadlo na Floře (foto Moravské divadlo Olomouc)
Moravské divadlo na Floře (foto Moravské divadlo Olomouc)

Hlediště Moravského divadla se pro veřejnost naposledy otevřelo 11. října loňského roku. „Pandemie nemoci COVID-19 dolehla na celou společnost a z gruntu změnila naše životy. Samozřejmě to velice ovlivnilo naše plány. Nemá však cenu žehrat na osud, snažili jsme se k celé situaci přistoupit jako k příležitosti. S kolegy jsme se naučili využívat online prostor a mnohé aktivity, jako jsou podcasty a talkshow již s námi zůstanou i v normálních časech. Během vynucené pauzy jsme nadále zkoušeli a připravovali premiérové tituly, abychom je uvedli co nejdříve poté, kdy dojde k rozvolnění situace a návratu diváků do hlediště. Jsem moc rád, že se nám podařilo dohodnout se s vedením Výstaviště Flora na realizaci velkorysé venkovní scény. Věřím, že v nabitém a pestrém programu si každý divák najde to své,“ uvedl ředitel divadla David Gerneš.

Divadelní scéna vznikne v části výstaviště s názvem Samba (v blízkosti palmového skleníku) a program na ní odstartuje v sobotu 29. května 2021 koncertem Terapie hudbou, který bude věnovaný zdravotníkům Olomouckého kraje. Umělce Moravského divadla bude doprovázet kapela pod vedením Filipa Tailora. O den později se na výstavišti uskuteční program ke Dni dětí. Po představení Čtyřlístek a talisman moci v podání pražského Divadla D5 se dětští návštěvníci i jejich dospělý doprovod mohou zúčastnit speciální baletní dílny. Lákadlem jistě bude i kouzelnický a klaunský workshop.

Poslední květnový večer potěší příznivce tanečního umění. Soubor baletu uvede projekt s názvem Talentománie. V rolích choreografů se představí členové souboru Rachel Hickey, Chloe Jones, Dita Otevřelová, Alejandro Polo či Marcell Stiedl. „V době, kdy jsme nemohli hrát představení pro veřejnost, jsem chtěl naše tanečníky nějak namotivovat a napadlo mě zpestřit jim přípravu tím, že by si vyzkoušeli práci choreografa a objevili tak v sobě nový talent. Doufám, že to bude zpestření i pro naše diváky,“ uvedl umělecký šéf souboru Michal Štípa. Ten vystoupí v první polovině večera se svou dlouholetou taneční partnerkou z pražského Národního divadla Nikolou Márovou. Společně zatančí v suitě z Labutího jezera. Milovníkům moderního baletu pak o víkendu 19.-20. června divadlo nabídne hned dvojí uvedení taneční adaptace Lorcovy Krvavé svatby.

Soubor opery a operety se na výstavišti pochlubí s novým titulem. V pátek 25. června 2021 bude mít premiéru půvabná lidová opereta Podskalák s nestárnoucími šlágry písničkáře Karla Hašlera. „Na uvolnění opatření, které povedou k tomu, že budeme moci začít hrát představení alespoň venku, se velmi těším. Už máme všichni plné zuby příprav, které nikam nevedou. Samotní diváci a příznivci divadla mají nedostatek kultury a nic nenahradí živý zážitek. Tímto bych chtěl všechny srdečně pozvat na naše uvedení operety Podskalák, která je plná krásných písní Karla Hašlera a je v režijní úpravě Dagmar Hlubkové opravdu jedinečnou inscenací,“ shrnul umělecký šéf souboru Miloslav Oswald. Pohodovou atmosféru navodí i další hudební představení v programu – operety Mamzelle Nitouche a Na tý louce zelený a oblíbený muzikál Noc na Karlštejně.

Vedle umělců Moravského divadla se v červnovém programu představí také hosté. Studenti Ateliéru muzikálového herectví Divadelní fakulty JAMU uvedou revue Broadway Babies a titul Probuzení jara. S pohádkou Kosí bratři zavítá do Olomouce zlínské Divadlo Scéna. Na výstavišti zazní rovněž koncert Moravské filharmonie Olomouc. Hosté nebudou chybět ani během večera ve stylu stand-up comedy, kterým činohra Moravského divadla naváže na úspěšné představení Ještě můžeme! z října loňského roku. Akce s názvem Konečně zase můžeme! se uskuteční ve středu 30. června 2021 a uzavře nejen program na Výstavišti Flora, ale pomyslně i letošní divadelní sezonu. „Jen těžko lze stylověji ukončit tuto smutnou sezonu, než náloží pořádné legrace. Přes devět měsíců se nebylo čemu smát, tak to pojďme dohnat,“ vzkázal Roman Vencl.

Vstupenky na představení z programu Moravské divadlo na Floře bude možné zakoupit od pátku 23. dubna 2021 na webu Moravského divadla. V návaznosti na protiepidemická opatření se na venkovní představení uvolní v první fázi předprodeje 120 vstupenek. V případě rozvolňování epidemické situace a vyprodání vstupenek budou posléze uvolněny do prodeje další vstupenky – v dalších fázích vždy po 100 vstupenkách. Při nákupu vstupenky na venkovní představení bude povinná e-mailová registrace. V případě zpřísnění situace a nutnosti omezit kapacitu areálu bude u vstupu na představení zohledněno datum zakoupení vstupenky v předprodeji a upřednostněni budou ti diváci, kteří si zakoupili vstupenky dříve.

Během června odstartuje Moravské divadlo také pokračování projektu Kočování po Olomouckém kraji. Do začátku letních prázdnin zavítají členové činohry a opery a operety do Hanušovic, Tovačova a Náměšti na Hané, kde uvedou Starce na chmelu, Sluhu dvou pánů a Noc na Karlštejně. „V těchto dnech také dokončujeme program pátého ročníku Moravského divadelního léta. Zatím můžu prozradit, že jedním z lákadel bude premiéra komedie Dokonalá svatba,“ uvedl ředitel Gerneš. Letní festival se uskuteční od 20. do 24. srpna 2021 v areálu Korunní pevnůstky.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments