Vedení Karlových Varů ustálo hlasování o návrhu na odvolání

Vedení Karlových Varů dnes ustálo hlasování o návrhu na odvolání. Opozice požadovala na dnešním jednání zastupitelstva odchod vedení města kvůli podle ní neodůvodněnému odvolání ředitelů Kanceláře architektury města a Karlovarského symfonického orchestru.

Petr Polívka (foto Martin Suchanek)
Petr Polívka (foto Martin Suchanek)

Rada města odvolala ředitele Karlovarského symfonického orchestru Petra Polívku a ředitele Kanceláře architektury města Petra Kroppa 23. února 2021. Proti tomuto kroku protestovala opozice i veřejnost v otevřených dopisech a petici. Radní odvolání zdůvodňovali tím, že pro obě městské organizace chtějí najít nové impulsy. Zároveň deklarovali zachování obou příspěvkových organizací, pro které začalo vedení města hledat nové ředitele ve výběrovém řízení.

„Ředitel by neměl splňovat jen odbornou část. Měli by být i lídři, rozumět ekonomice, musí to být manažer. Nepopíráme odbornost obou ředitelů, ale v těch ostatních věcech nesplňovali požadavky, které město má,“ řekla dnes primátorka Andrea Pfeffer Ferklová. Odmítá také, že by odvolání bylo nečekané.

Právě způsob odvolání, kdy o něm rada rozhodla v bodě různé a bez možnosti, aby se ředitelé mohli obhájit, kritizuje opozice i část obyvatel města nebo část odborné veřejnosti. „Jsou to vysoce kvalifikovaní profesionálové, kteří by tady ani nemuseli být a vy se k nim chováte, jako by byli zločinci,“ poznamenal dnes opoziční zastupitel Jindřich Čermák. „Já vám nevěřím, že chcete posunout město dopředu. Pro mě jste pozbyli poslední zbytky důvěry,“ dodal.

I bývalý ředitel KSO Petr Polívka dnes řekl, že odvolání jeho a ředitele KAM bylo skandální, byť na něj měla rada právo. Může ale podle něj poškodit prestiž orchestru. „Vaši vládu orchestr přežije, ale je otázkou, jak ho to poškodí,“ dodal Polívka.

Primátorka dnes navrhla usnesení, podle kterého město bude garantovat financování KSO podle organizačního řádu, tedy se zachováním 71 úvazků, které odpovídají počtu hudebníků symfonického orchestru. Město chce také jednat s krajem o větší podpoře, než je dosavadních 1,2 až 1,5 milionu korun.

Podle hejtmana Karlovarského kraje a opozičního zastupitele Karlových Varů Petra Kulhánka o tom bude vedení kraje jednat. Jak řekl, podle jeho názoru si KSO svým nadměstským a nadregionálním významem větší podporu zaslouží. Bude ale záležet na možnostech kraje a dohodě v krajské koalici.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments