Dnes vyvrcholí Mezinárodní varhanní festival v pražské bazilice sv. Jakuba

Program letošního varhanního festivalu ve svatojakubské bazilice v Praze dnes vyvrcholí koncertem francouzského varhaníka Baptisty-Floriana Marle-Ouvrarda. V jeho podání posluchači vyslechnou skladby Césara Francka a Charlese Marie Widora. Stejně jako na všech festivalových koncertech nebude chybět videoprojekce, díky které mohou návštěvníci sledovat varhaníka při hře.
Baptiste-Florian Marle-Ouvrard (zdroj Baptiste-Florian Marle-Ouvrard)
Baptiste-Florian Marle-Ouvrard (zdroj Baptiste-Florian Marle-Ouvrard)

Baptiste-Florian Marle-Ouvrard je titulárním varhaníkem kostela sv. Eustacha v Paříži. Jeho kariéra zahrnuje účast na nejprestižnějších varhanních festivalech celého světa. “Těžiště umění Marle-Ouvrarda je v brilantní a originální improvizaci, která uzavře letošní přehlídku světového varhanního umění,” uvedla ředitelka Mezinárodního varhanního festivalu Irena Chřibková.

Mezinárodní varhanní festival v bazilice sv. Jakuba zahájil ve čtvrtek 3. srpna britský varhaník a dirigent Wayne Marshall. Na dosavadních koncertech zahráli renomovaní varhaníci z Francie, Polska, Itálie, Rakouska, Jižní Koreje a České republiky. Spoluúčinkovala loňská držitelka Thálie, sopranistka Jana Sibera, a mezzosopranistka Lenka Švehlíková.

Program letošního 28. ročníku přinesl jak skladby klasického repertoáru, tak řadu málo hraných kompozic z pera amerických, belgických, kanadských a polských autorů. Součástí večerů byly oblíbené improvizace na daná témata z publika. Pořadatelé také připomněli 140 let od narození významného českého varhanního skladatele a virtuosa Bedřicha Antonína Wiedermanna. Dva koncerty patřily mladým varhaníkům, kteří uspěli v loňském roce na Mezinárodní varhanní soutěži Petra Ebena v Opavě.

Varhany v bazilice u sv. Jakuba jsou se svými čtyřmi manuály, 91 znějícími rejstříky (hlasy) a 8277 píšťalami největší v České republice. Nástroj v roce 1705 postavil mistr Abraham Stark z Lokte.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments