Dnes začíná mezinárodní festival Nultý bod

Začíná 11. ročník mezinárodního festivalu fyzického a tanečního divadla Nultý bod. Do Prahy každé léto pravidelně přiváží zajímavé novinky ze současné zahraniční tvorby na poli cross-over projektů. Dnes jej zahájí kanadská tanečnice a choreografka Dana Michel se svým novým představením. Držitelka Stříbrného lva (neboli Velké ceny poroty) z benátského Biennale nabídne v představení Cutlass Spring nečekaný pohled na osvobození vlastního těla. Festival Nultý bod letos proběhne od 15. do 20. července, tradičně v prostorách Divadla v Celetné dále v Kampusu Hybernská a Divadle X10.
Cutlass Spring – Dana Michel – Nultý bod 2019 (foto Florian Sumi)

Dana Michel ve performanci Cutlass Spring zkoumá hranice své sexuality a sexuálních návyků. Pokládá otázky týkající se naší přirozenosti i identity: Je možné sledovat své instinkty, když jsme obklopeni společností, která nám velí, jak se chovat, a naše nejbližší okolí má často velmi konkrétní očekávání? Jak znovu nastartovat tělo z režimu spánku? Jaké nástroje použít, abychom vykopali své ostatky? Performance nepostrádá humor objevuje potenciál ukrytý v obyčejných věcech. Po představení bude následovat diskuze.

Dalším výrazným jménem letošního ročníku Raimund Hoghe – bývalý dvorní dramaturg Piny Bausch, v současné době zásadní osobnost německé taneční scény. „Raimund Hoghe i Dana Michel patří mezi absolutní špičku světové taneční scény. Je skvělé, že jsme je dostali do Prahy. To svědčí o vzrůstající prestiži Nultého bodu,“ dodává k programu dramaturg Petr Boháč. V rámci festivalového programu bude uveden premiérově divadelní experiment pro jednoho diváka na hranici performance, instalace a únikové hry Osudety: In the Middle of Nowhere, který připravila česká skupiny Tantehorse. Polská performerka Marta Ziółek uvede představení Make Yourself oscilující mezi politickou kritikou, sarkastickým vtipem a reklamním spotem.

Second Nature – Agata Siniarska – Nultý bod 2019 (foto Michał Ramus)

V dalším programu festivalu se objeví katalánský performer Xavier Bobés, který přiváží intimní představení pro pět diváků nazvané Things Easily Fogotten, které nahlíží španělskou historii druhé poloviny 20. století. Tereza Bartůňková a Jan Čtvrtník nabídnou sugestivní audiovizuální pouť postapokalyptickou krajinou v představení Tamura. Agata Siniarska prostřednictvím své performance Second Nature reflektuje klimatickou krizi a bojuje s ní svou vlastní cestou. V programu se objeví také work in progress sólového představení Roselyne umělkyně Cecile Da Costa, která dlouhodobě spolupracuje s českou skupinou Spitfire Company.

Každoroční součástí festivalu budou opět workshopy určené profesionálům i studentům všech uměleckých oborů. Doprovodný hudební program ve spolupráci s Palácem Akropolis a Art Public opět připraví Marie Čtveráčková aka Mary C. Vystoupí japonská hudebnice Midori Hirano aka MimiCof, přiveze své třetí album Moon Synch. Zvuková umělkyně a výzkumnice Barbara Ellison představí cyklus transhumanistických písní nazvaný Cybersongs. Hudebně performativní sekci doplní také několik výstupů washingtonského hudebního tělesa Interference Collective, zaměřujícího se na novou hudbu a nová média. Kompletní program festivalu najdete na stránkách www.nultybod.cz.

Songs for Takashi, choreografie Raimund Hoghe – Nultý bod 2019 (foto Rosa Frank)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat