Dnes začíná mezinárodní festival Nultý bod

Začíná 11. ročník mezinárodního festivalu fyzického a tanečního divadla Nultý bod. Do Prahy každé léto pravidelně přiváží zajímavé novinky ze současné zahraniční tvorby na poli cross-over projektů. Dnes jej zahájí kanadská tanečnice a choreografka Dana Michel se svým novým představením. Držitelka Stříbrného lva (neboli Velké ceny poroty) z benátského Biennale nabídne v představení Cutlass Spring nečekaný pohled na osvobození vlastního těla. Festival Nultý bod letos proběhne od 15. do 20. července, tradičně v prostorách Divadla v Celetné dále v Kampusu Hybernská a Divadle X10.
Cutlass Spring – Dana Michel – Nultý bod 2019 (foto Florian Sumi)

Dana Michel ve performanci Cutlass Spring zkoumá hranice své sexuality a sexuálních návyků. Pokládá otázky týkající se naší přirozenosti i identity: Je možné sledovat své instinkty, když jsme obklopeni společností, která nám velí, jak se chovat, a naše nejbližší okolí má často velmi konkrétní očekávání? Jak znovu nastartovat tělo z režimu spánku? Jaké nástroje použít, abychom vykopali své ostatky? Performance nepostrádá humor objevuje potenciál ukrytý v obyčejných věcech. Po představení bude následovat diskuze.

Dalším výrazným jménem letošního ročníku Raimund Hoghe – bývalý dvorní dramaturg Piny Bausch, v současné době zásadní osobnost německé taneční scény. „Raimund Hoghe i Dana Michel patří mezi absolutní špičku světové taneční scény. Je skvělé, že jsme je dostali do Prahy. To svědčí o vzrůstající prestiži Nultého bodu,“ dodává k programu dramaturg Petr Boháč. V rámci festivalového programu bude uveden premiérově divadelní experiment pro jednoho diváka na hranici performance, instalace a únikové hry Osudety: In the Middle of Nowhere, který připravila česká skupiny Tantehorse. Polská performerka Marta Ziółek uvede představení Make Yourself oscilující mezi politickou kritikou, sarkastickým vtipem a reklamním spotem.

Second Nature – Agata Siniarska – Nultý bod 2019 (foto Michał Ramus)

V dalším programu festivalu se objeví katalánský performer Xavier Bobés, který přiváží intimní představení pro pět diváků nazvané Things Easily Fogotten, které nahlíží španělskou historii druhé poloviny 20. století. Tereza Bartůňková a Jan Čtvrtník nabídnou sugestivní audiovizuální pouť postapokalyptickou krajinou v představení Tamura. Agata Siniarska prostřednictvím své performance Second Nature reflektuje klimatickou krizi a bojuje s ní svou vlastní cestou. V programu se objeví také work in progress sólového představení Roselyne umělkyně Cecile Da Costa, která dlouhodobě spolupracuje s českou skupinou Spitfire Company.

Každoroční součástí festivalu budou opět workshopy určené profesionálům i studentům všech uměleckých oborů. Doprovodný hudební program ve spolupráci s Palácem Akropolis a Art Public opět připraví Marie Čtveráčková aka Mary C. Vystoupí japonská hudebnice Midori Hirano aka MimiCof, přiveze své třetí album Moon Synch. Zvuková umělkyně a výzkumnice Barbara Ellison představí cyklus transhumanistických písní nazvaný Cybersongs. Hudebně performativní sekci doplní také několik výstupů washingtonského hudebního tělesa Interference Collective, zaměřujícího se na novou hudbu a nová média. Kompletní program festivalu najdete na stránkách www.nultybod.cz.

Songs for Takashi, choreografie Raimund Hoghe – Nultý bod 2019 (foto Rosa Frank)

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na