Venezuelská klarinetistka uvězněna z politických důvodů

Karen Palacios Pérez je venezuelská klarinetistka. Účinkovala ve Venezuelské filharmonii (Filarmónica Nacional de Venezuela) na pozici prvního klarinetu, filharmonie s ní však odmítala uzavřít smlouvu z politických důvodů. Poté, co svoji zkušenost sdílela na Twitteru, byla venezuelskou policií zatčena a posléze uvězněna.
Karen Palacios (zdroj Twitter)

Karen Palacios vystudovala Pedagogický institut v Caracasu a rozvíjela své hudební schopnosti jako klarinetistka od svých jedenácti let. Působila ve venezuelském Národním systému orchestrů a jako členka Národní filharmonie.

Palacios v roce 2016 podepsala referendum o odvolání prezidenta Nicoláse Madura, které bylo po získání 2.5 milionů podpisů pozastaveno, a celá záležitost tak zůstala dodnes neuzavřena. Brutální potlačování protivládních demonstrací v roce 2017 si vyžádalo na 130 obětí.

Filharmonie s Karen Palacios zrušila smlouvu z důvodu jejího nežádoucího politického postoje a přes opakované žádosti o obnovení smlouvy hudebnici nevyhověla. Když Palacios tuto skutečnost odsoudila na svém profilu na Twitteru, postupně se stala středem zájmu jak zastánců, tak odpůrců Madurova režimu.

Dne 1. června 2019 byla Palacios zadržena úředníky Generálního ředitelství vojenské kontrarozvědky (Dirección General de Contrainteligencia Militar). Palacios byla obviněna z trestného činu podněcování nenávisti a převezena do vězení pro ženy v Los Teques (Instituto Nacional de Orientación Femenina). Její matka byla u soudů požádána, aby nic na veřejnosti nešířila, protože celá záležitost bude brzy vyřešena.

Matka Karen Palacios tvrdí, že během zadržování Karen na DGCIM nedovolili dceru vidět po dobu 29 dnů. Přesto, že Karen Palacios měla být propuštěna 18. června, nachází se stále ve vězení v oddělení pro vážné případy, vystavena silnému psychickému tlaku.

Režim prezidenta Nicoláse Madura a porušování lidských práv ve Venezuele jsou kritizovány řadou osobností. V roce 2017 bylo zrušeno turné Venezuelského národního mládežnického orchestru pod vedením Gustava Dudamela krátce poté, co dirigent podrobil kritice nové Ústavodárné shromáždění, které na Madurův příkaz převzalo moc parlamentu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat