Dnes zná Dráteníka už jen málokdo. Před 190 lety zazněla ve Stavovském divadle první česká opera

Před 190 lety, 2. února 1826, zazněla před vyprodaným hledištěm Stavovského divadla zpěvohra Dráteník, jež byla prvním českým hudebně-dramatickým dílem na původní české libreto. Jejím autorem byl tehdy pětadvacetiletý student práv, jinak zapálený skladatel František Škroup.

František Škroup
František Škroup

Hlavní postavu slovenského dráteníka hrál sám Škroup, který je ale dnes především vnímán jako autor písně Kde domov můj z Tylovy hry Fidlovačka, jež se v roce 1918 stala státní hymnou. Zmíněnou operu tehdy s úspěchem převzala další divadla a z repertoárů vymizela až asi před půl stoletím. Jedno z posledních představení Dráteníka uvedlo v roce 1998 budějovické Jihočeské divadlo k výročí vzniku Československa.

F.Škroup: Dráteník - JD 1998 (foto archiv JD)
F. Škroup: Dráteník – JD 1998 (foto archiv JD)

A byl to prý právě úspěch Dráteníka na slova básníka Josefa Chmelenského, který Škroupa odvedl od studií práv a on se rozhodl pro hudbu. Následovaly další opery jako například Oldřich a Božena, Libušin sňatek či Kolumbus.

Program Stavovského divadla (foto archiv)
Program Stavovského divadla (foto archiv)

Škroup působil také jako dirigent Stavovského divadla, roku 1857 byl však po neshodách s ředitelstvím divadla propuštěn a o tři roky později přijal nabídku k dirigování v operním divadle v Rotterdamu. Jeho pobyt v Nizozemsku ale netrval dlouho. Počátkem února 1862 totiž slavný skladatel v zemi tulipánů zemřel a našel v ní i místo svého posledního odpočinku.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat