Odešla jedna z legend Opery ND. Zemřel klavírista Jiří Pokorný

Národní divadlo dnes dopoledne oznámilo, že v sobotu zemřel dlouholetý korepetitor operního souboru první české scény Jiří Pokorný. V červnu by oslavil čtyřiaosmdesáté narozeniny. V Národním divadle byl angažován celých padesát let. S úctou, respektem a obdivem na něj vzpomíná hned několik generací zpěváků i dirigentů.

Jiří Pokorný (foto archiv ND)
Jiří Pokorný (foto archiv ND)

Jiří Pokorný se narodil 15. června 1932 v Praze. Na Pražské konzervatoři vystudoval hru na klavír u doktora Václava Holzknechta. Po působení v liberecké opeře se od 1. ledna 1962 stal na celé půlstoletí korepetitorem Opery Národního divadla, kde setrval do 31. prosince 2011. Jako korepetitor nebo jako vedoucí hudebního nastudování se podílel na téměř dvou stovkách inscenací a jako klavírista, cembalista nebo hráč na zvonkohru na bezpočtu představení a koncertů. Díky své muzikalitě a znalostem byl nepostradatelným partnerem pro několik generací dirigentů a pěvců a skvělým vzorem pro své kolegy a následovníky.

Jiří Pokorný (foto archiv ND)
Jiří Pokorný (foto archiv ND)

Jako klavírista vystoupil na řadě koncertů doma i v zahraničí, spolupracoval s Českou filharmonií, festivalem Pražské jaro, Československým a Českým rozhlasem, Československou televizí, gramofonovými firmami Supraphon či Panton. Jiří Pokorný byl dlouholetým pedagogem na Pražské konzervatoři.

Na přání Jiřího Pokorného se poslední rozloučení s ním konat nebude.

Mohlo by vás zajímat