Mladí a talentovaní: Concertino Praga 2016 zná své vítěze

Mezinárodní odborná porota určila v neděli 31. ledna vítěze 50. ročníku tradiční rozhlasové soutěže Concertino Praga. Tento rok byla soutěž vypsána pro housle – violoncello – klavír – kytaru. Absolutní vítězkou a držitelkou ceny Heleny Karáskové se stala Maria Zaitseva z Ruska, která porotu svými výkony okouzlila natolik, že jí byla udělena také cena EMCY. Vítězové soutěže budou své výkony obhajovat na koncertu laureátů se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, který se uskuteční v Rudolfinu 10. června. Na koncert naváže tradiční Jihočeský festival Concertino Praga. Jubilejní ročník navíc nabídne výstavu fotografií.

Do letošního 50. ročníku mezinárodní rozhlasové soutěže mladých hudebníků se přihlásili soutěžící z Německa, Ruska, Slovenska, Bulharska, Rumunska, Gruzie, Ukrajiny, Rakouska, Lotyšska, Kanady a Korey. Českou republiku reprezentovalo 9 nahrávek.

Absolutní vítězce, kterou se pro tento rok stala violoncellistka Maria Zaitseva, vydá Český rozhlas profilové CD. Mladá talentovaná hudebnice z Ruska okouzlila svým výkonem porotu natolik, že byla oceněna i cenou EMCY. Cenu získala také za nejlepší provedení skladby Bohuslava Martinů.

Maria Zaitseva (foto Vadim Shults)
Maria Zaitseva (foto Vadim Shults)

„Violoncellistka Maria Zaitseva zapůsobila na porotu především tím, že již ve svých 14 letech je komplexní umělkyní. Bude se samozřejmě dál vyvíjet, ale už dnes jsou její technické schopnosti takové, že jí umožňují prostřednictvím hudby mluvit. Její muzikální talent je velmi výrazný a porotu přesvědčila také tím, s jakou suverenitou si poradila s interpretací skladby Bohuslava Martinů,“ řekl předseda poroty Ivo Kahánek.

Maria Zaitseva (foto Vadim Shults)
Maria Zaitseva (foto Vadim Shults)

V kategorii VIOLONCELLO se umístila na prvním místě Maria Zaitseva (Rusko), v kategorii HOUSLE zvítězila Isabella Perron (Kanada) a v kategorii KLAVÍR obsadila první příčku Elizaveta Kliuchereva (Rusko). V kategorii KYTARA nebyla cena udělena.

Koncert vítězů se uskuteční v Rudolfinu 10. června. Na koncert naváže tradiční Jihočeský festival Concertino Praga. Laureáti vystoupí v koncertních sálech či zámcích čtyř měst v termínu od 13. do 17. června. Soutěž Concertino Praga tak naplňuje svůj hlavní cíl  propagovat klasickou hudbu a seznamovat veřejnost s nejlepšími českými a zahraničními interprety nastupující generace mladých hudebníků.

Výkony mladých umělců letos posuzovala porota ve složení: Ivo Kahánek (klavír), Leoš Čepický (housle), Leonid Gorokhov (violoncello), Roman Patočka (housle) a Carsten Dufner (ředitel rozhlasového orchestru MDR v Lipsku). Jako nezávislí porotci byly Evropskou vysílací unií nominovány Gail Henry z Irska a Szilvia Becze z Maďarska.

Concertino Praga - 2016 - porota (foto Khalil Baalbaki)
Concertino Praga – 2016 – porota (foto Khalil Baalbaki)

U příležitosti 50. výročí soutěže vznikla výstava fotografií s názvem Talent není černobílý, která bude od 4. února k vidění v Galerii Vinohradská 12. Černobílé fotografie zachycují vybrané okamžiky loňského turné po jižních Čechách. Pro veřejnost bude výstava otevřena až do konce února, vždy ve čtvrtek v 10.00–18.00, na adrese Vinohradská 12, Praha 2.

Webové stránky concertinopraga.cz nabídnou i tento rok všem příznivcům Concertina zajímavosti ze zákulisí, fotografie z jednotlivých koncertů a soutěže o vstupenky na jednotlivé koncerty.

Kompletní výsledky si můžete prohlédnout ve Výsledkové listině Mezinárodní rozhlasové soutěže mladých hudebníků Concertino Praga 2016 zde .

V letošním roce se koncertní vystoupení uskuteční v těchto termínech:

10. 6. 2016 Praha – Rudolfinum, Dvořákova síň
13. 6. 2016 Český Krumlov
14. 6. 2016 Bechyně
15. 6. 2016 Třeboň
16. 6. 2016 ZUŠ Jindřichův Hradec
17. 6. 2016 Jindřichův Hradec