Dnešní nový Don Giovanni ve Vídni a Adam Plachetka

  1. 1
  2. 2

Právě dnes čeká Vídeňskou státní operu jedna z klíčových a ostře sledovaných premiér nové éry tohoto předního evropského operního domu, po nástupu tandemu Dominique Meyer a Franz Welser-Möst do jeho vedení. Nový Don Giovanni zde navíc zahajuje plánovaný cyklus Mozartových oper, poté, co se nový hudební ředitel Wiener Staatsoper Welser-Möst nechal při svém nástupu slyšet, že Mozart je pro něj tou nejvyšší prioritou. Právě proto se i sám ujal hudebního nastudování nové inscenace. K režii byl přizván Francouz Jean-Louis Martinoty (ve svých čtyřiašedesáti zde debutující), v obsazení je hned několik hvězd, v čele s Ildebrandem D`Arcangelo v titulní roli. Tím spíš každého našince naplní hrdostí, že jako Masetto se v dnešní premiéře představí náš basbarytonista Adam Plachetka.


Po menší úloze v nedávném nastudování Alciny a po vystoupeních v dalších reprízovaných titulech, popřípadě v koncertním provedení, je Mozartův Masetto vlastně vaší první velkou vídeňskou rolí, připravovanou pro novou premiéru. Máte trému? Nebo jste naopak jistější – tím, že jste Masetta již zpíval jinde?

Osobně Masetta jako tak velkou roli nevnímám. Zároveň, jak píšete, to pro mě není vyložená novinka, protože ji mám v čerstvé paměti z letošního Salzburgu. Já sám jsem zatím jako největší výzvu zde cítil Dona Basilia v Lazebníku sevillském, jednak protože ho tu často interpretují významní pěvci, jednak kvůli tomu, že mi tuhle roli rozmlouvali a chtěli vzít, neboť v současné době je tradičně obsazována profondními basy, a já jsem si ji prosadil jenom díky tomu, že originální transpozice árie je o tón výš, než se normálně zpívá. Šéf archivu mi říkal, že je to už alespoň 20 let, co tady naposledy originál zazněl. Nevím, co je na tom pravdy, ale rozhodně jsem cítil, že dělám něco úplně jinak, než jak jsou tu všichni zvyklí, a že jestli neodvedu opravdu kvalitní výkon, tak si to budu muset zodpovědět.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
22 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments