Dny Bohuslava Martinů uvedou novou skladbu Jiřího Hlaváče

Nadace Bohuslava Martinů i letos v rámci festivalu Dny Bohuslava Martinů, který proběhne 27. listopadu – 17. prosince v pražském Lichtenštejnském paláci a Rudolfinu, přivítá renomované komorní soubory, špičkové hudebníky a již tradičně také nejmladší generaci interpretů v rámci soutěže Nadace Bohuslava Martinů. Součástí osmadvacátého ročníku je také světová premiéra skladby prof. Jiřího Hlaváče Gloria.

Jiří Hlaváč (zdroj Nadace Bohuslava Martinů)
Jiří Hlaváč (zdroj Nadace Bohuslava Martinů)

Dny Bohuslava Martinů jsou již tradiční součástí zimní koncertní nabídky v Praze, o čemž svědčí i to, že se letos konají po osmadvacáté. „Festival opět nabízí nezpochybnitelnou a nekompromisní kvalitu jak představených skladeb, tak interpretů, ať už se jedná o renomované sólisty, ansámbly a orchestry, nebo mladé laureáty Soutěže Nadace Bohuslava Martinů,“ přibližuje festival ředitel Nadace Bohuslava Martinů Irvin Venyš.

Celý festival 27. listopadu zahájí interpretační soutěž mladých hudebníků a hudebnic. Těžiště soutěže tkví v interpretaci díla Bohuslava Martinů. Volba dalšího repertoáru podtrhuje historické vazby a souvislosti s jeho tvorbou a osobností. Ze dvaatřiceti přihlášených interpretů porota tento rok vybere laureáta v kategoriích housle a komorní soubory od tria po sexteto s klavírem. V loňském roce se držiteli první ceny stali barytonista Robin Červinek a violoncellista Vilém Vlček, kteří své umění předvedou na koncertě 10. prosince. K nim se připojí také sopranistka Irena Pavlů a violoncellista Adam Klánský.

V sobotu 3. prosince naváže festival koncertem Benewitzova kvarteta. Tento mezinárodně uznávaný soubor představí nejen první smyčcový kvartet Bohuslava Martinů, ale také pozoruhodné dílo Antonína Dvořáka a Bély Bartóka, s nímž se v rámci Dnů Bohuslava Martinů setkáme poprvé. Ve středu 7. prosince s bohatým programem vystoupí klavírista Martin Hroch a mezzosopranistka Jana Hrochová. Součástí večera bude také slavnostní uvedení nové skladby Jiřího Hlaváče Gloria. „Ve třech písních jsem vyjádřil svou letitou úctu k poetice šansonu, balady a romance. Gloria je oslavou vznešenosti, citlivosti a přirozenosti. A doufám, že jsem to alespoň trochu vystihnul v textu i hudbě,“ uvádí autor ke své skladbě.

Program koncertu Janáčkova tria 9. prosince zasazuje tvorbu Martinů do kontextu francouzských skladatelů starší i mladší generace. Na programu jsou Klavírní trio D dur Jeana Françaixe a Klavírní trio a moll Maurice Ravela. Sál Martinů v Lichtenštejnském paláci rozezní 16. prosince Ensemble Inégal se sbormistrem Adamem Viktorou. Jeho program zahrnuje i skladbu Benjamina Brittena Ceremony of Carols, v níž spoluúčinkuje renomovaná harfistka Kateřina Englichová. Poslední z koncertů letošního ročníku se uskuteční v sobotu 17. prosince, publikum uslyší skladby Bohuslava Martinů a také Bedřicha Smetany v interpretaci Wihanova kvarteta.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments