Dny nové opery Ostrava uvedou české, evropské i světové premiéry

Červnový festival Dny nové opery Ostrava nabídne české, evropské i světové premiéry. Úplně poprvé bude například uvedena inscenace Mistrovská díla Petra Kotíka. Festival se koná každé dva roky. Letos se v Divadle Antonína Dvořáka, Divadle Jiřího Myrona a několika dalších místech Ostravy uskuteční od 25. do 28. června.Přehlídku pořádá Národní divadlo moravskoslezské a Ostravské centrum nové hudby. Některé chystané premiéry vznikly speciálně na zakázku festivalu. „Poskytujeme prostor pro realizaci nových operních děl současných skladatelů,” řekla za pořadatele Marcela Bednaříková.

Festival zahájí česká premiéra opery DER RE:IGEN/REJ rakouského skladatele Bernharda Langa podle skandální hry Arthura Schnitzlera zachycující rozhovory mileneckého páru před milostným aktem a po něm. V česko-anglickém provedení uvede festival evropskou premiéru opery NO NO MIYA. Původní libreto skladatele Rudolfa Komorouse obsahuje texty japonských a čínských autorů.

Jednu ze tří světových premiér představí Petr Kotík. „Mistrovská díla jsou můj první pokus o napsání opery. O kompozici opery uvažuji od konce sedmdesátých let. Nebyla to aktuální starost, ale přesto jsem o tom přemýšlel a hledal cestu,” uvedl autor.

Výčet světových premiér doplní inscenace Sezame, otevři se! Martina Smolky. Součástí festivalu je doprovodný program, který se uskuteční například v Antikvariátu a klubu Fiducia v prostorách koupelen Dolu Hlubina. Půjde o přednášky, diskuse, operní vystoupení pro děti.

Informace o programu a prodeji vstupenek zájemci najdou na internetových stránkách festivalu Dny nové opery Ostrava.

Foto archiv

Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na