Do Česka zamíří maďarská soutěž pro mladé hudební talenty Virtuosos

Podporovat mladé hudební talenty se snaží maďarská soutěž Virtuosos, která poprvé zamíří do České republiky a zúčastní se jí mladí umělci ze států visegrádské čtyřky a Srbska. Soutěž má podobu televizní show, čeští diváci ji budou moci sledovat od 27. listopadu do 18. prosince na ČT Art. Soutěží pět aktérů z každé země, čeští zástupci jsou hráč na lesní roh Jan Vobořil, klavíristka Eliška Tkadlčíková, houslista Eduard Kollert a akordeonista Martin Šulc.

Virtuosos (zdroj FB)

Z každé země vzejde jeden vítěz, který získá 15.000 eur (asi 395.000 korun). Podle zakladatelky soutěže Mariann Pellerové je kromě podpory mladých talentů cílem soutěže představit divákům klasickou hudbu, tradice, památky, kulturu nebo významné skladatele každé zúčastněné země.

Soutěž má čtyři díly. V každém z nich jako symbol mezinárodní spolupráce vystupuje jeden super porotce. Jde o osobnosti jako jsou skladatel a producent Gabriel Prokofjev, vnuk Sergeje Prokofjeva, herečka Coco Konigová nebo významný ruský houslista Maxim Vengerov. V minulosti byl členem super poroty i operní zpěvák Plácido Domingo.

„Soutěž a celý její koncept dokazuje, že klasická hudba může být podána takovou formou, která dokáže oslovit širší publikum. Díky této soutěži došlo v Maďarsku k nárůstu 14 procent dětí, které se začaly učit hrát na hudební nástroj. Doufám, že stejný trend zaznamenáme i v České republice,“ uvedla členka poroty Gabriela Boháčová.

Výkony mladých umělců posuzovala kromě Boháčové maďarská sopranistka Erika Miklósaová, polská mezzosopranistka Alicja Wegorzewská a slovenský dirigent Peter Valentovič. Srbsko střídavě zastupoval houslista Nemanja Radulovič a pianistka a hudební ředitelka srbské veřejnoprávní televize Silvana Grujicová. Pořad uvádí německý showman Thomas Gottschalk a nejznámější mladá polská moderátorka Ida Nowakowská.

Virtuosos je maďarská soutěž mladých talentů klasické hudby a je určená pro soutěžící do 18 let. Show se poprvé objevila na televizních obrazovkách před šesti lety.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments