Do Jihočeského divadla nastupuje nový ředitel Lukáš Průdek

Ředitelem Jihočeského divadla bude od 1. listopadu dvaatřicetiletý Lukáš Průdek, syn režiséra Josefa Průdka. Rodák z Českých Budějovic, absolvent pražské DAMU, který naposledy působil v Dejvickém divadle. Ve funkci vystřídá senátora Jiřího Šestáka.

„Nejsem pan Šesták, a tak je jasné, že ze své povahy budu dělat mnoho věcí jinak. Například jsem osobou zcela apolitickou, mým hlavním cílem je, aby za Jihočeské divadlo mluvily především jeho umělecké výsledky a vzdělávací a společenský přínos, který pro svůj region má,“ okomentoval dnes svůj nástup do čela Jihočeského divadla Lukáš Průdek.Mezi jeho priority patří budoucnost Otáčivého hlediště v Českém Krumlově, modernizace budovy Jihočeského divadla, hledání vícezdrojového financování nebo třeba rozšíření marketingových aktivit cílených na zahraniční diváky.

Výpadek sezony divadlo po odstranění nynější točny v Českém Krumlově, po kterém léta volá výbor UNESCO, nepředpokládá. V komisi pro řešení otáčivého hlediště všechny zúčastněné strany dospěly ke kompromisnímu řešení. Nová, demontovatelná točna se dá vybudovat po sezoně. Průdek věří, že budoucnost otáčivého hlediště se v dohledné době vyřeší. „Oficiální vyjádření UNESCO jsme my ani ministerstvo kultury po srpnové návštěvě komisařek v Krumlově zatím nedostali. UNESCO může k problematice otáčivého hlediště vydat doporučení, která nemůžeme předvídat, a tak nezbývá než čekat,“ uvedl Průdek.

Podstatu vícezdrojového financování lze podle něj naplnit jen tak, že divadlo bude mít více zřizovatelů. V ideálním případě by měly být tři: ministerstvo kultury, Jihočeský kraj a město České Budějovice. Další část nákladů musí pokrýt divadlo svými tržbami a penězi od sponzorů. Ti se dají najít především pomocí významných a úspěšných projektů, míní Průdek.

Generálním hudebním ředitelem opery podle něj zůstane Mario De Rose. „Pod jeho vedením roste nejen kvalita orchestru, ale i potěšení hráčů ze svěřené práce. Hráči totiž vědí, že pod Mariovým vedením má práce význam i pro jejich vlastní umělecký rozvoj,“ uvedl Průdek.

Dnes divadlo uvádí světovou premiéru skladby Stabat Mater Josého Cury, což bude už třetí spolupráce s tímto světoznámým tenorem a renesančním člověkem. Divadlo získalo pro spolupráci i jiné významné zahraniční umělce a do budoucna chystá další projekty přesahující hranice regionu, které budou mít minimálně celostátní význam. „Bez Mariovy účasti bychom tyto projekty posilující prestiž města a kraje nemohli uskutečnit. Mít svého ‚superMaria‘ se rozhodně vyplatí,“ konstatoval nastupující ředitel.

Zvědavý je na premiéru Psa baskervillského před otáčivým hledištěm v režii Petra Zelenky a také světová premiéra inscenace Poker Face bude podle něj lahůdkou. Divadlo ji bude uvádět na nově otevřené studiové scéně Na půdě. Z repertoáru Malého divadla doporučuje hru Jak jsem byl Cyrano. Velká očekávání v něm vzbuzuje také Baron Prášil na otáčivém hledišti. Figarova svatba, Aida a Labutí jezero jsou připravované tituly operního a baletního souboru. „Bude to krásná sezona,“ míní nový ředitel jihočeské divadelní scény.

Foto archiv 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky