Do Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka se přihlásilo 97 pěvců z 15 zemí

Do přeloženého 55. ročníku Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka se přihlásilo 97 pěvců z 15 zemí. Soutěž se uskuteční 5. až 12. listopadu v Karlových Varech. Vyvrcholí 11. listopadu v Karlovarském městském divadle finálovým kolem kategorií Junior a Opera. Účastníci finále zazpívají s doprovodem Karlovarského symfonického orchestru s dirigentem Jiřím Štruncem.

Olga Jelínková, Mezinárodní pěvecká soutěž Antonína Dvořáka Karlovy Vary (zdroj MPSAD)
Olga Jelínková, Mezinárodní pěvecká soutěž Antonína Dvořáka Karlovy Vary (zdroj MPSAD)

Pořadatelé Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka se v minulých letech potýkali s malým zájmem mužských soutěžících. Letos jsou s účastí tří desítek pěvců spokojeni. “Žen je vždy mnoho, je hodně sopranistek a mezi nimi se muži ztráceli. A letos je jich jedna třetina. Na druhou stranu jsme také rádi, že kromě hlavních kategorií, jako jsou Opera, Junior nebo Píseň, se poměrně nová kategorie Operní naděje má k světu. Přihlásilo se přes dvacet operních nadějí, mezi nimi i ze zahraničí. Takže tato drobná soutěž pro nejmladší získává svoji autoritu,” řekl Alois Ježek, ředitel Mezinárodního pěveckého centra Antonína Dvořáka, které soutěž pořádá.

Výkony pěvců bude hodnotit jedenáctičlenná porota, ve které letos zasednou její předseda Peter Dvorský, Gabriela Beňačková, Eva Randová, Magdaléna Hajóssyová, Zdeněk Šmukař a další pěvecké osobnosti.

Závěrečný koncert spojený s předávání cen se bude konat 12. listopadu. Půjde o hlavní ceny s finančním ohodnocením, ale také o přibližně dvacet zvláštních cen operních scén včetně Národních divadel, symfonických orchestrů, hudebních festivalů, společností, měst a osobností. Tyto ceny jsou většinou spojeny s pozváním k honorovanému hostování, nastudování operní role nebo koncertní příležitosti.

Loňský ročník Dvořákovy pěvecké soutěže pořadatelé přeložili. Důvodem byla nejistota ohledně účasti zahraničních pěvců kvůli celosvětové pandemii koronaviru. Podle Ježka je Mezinárodní pěvecké centrum Antonína Dvořáka obecně prospěšnou společností a nedisponuje penězi, které by pokryly jakoukoli ztrátu. Rozpočet Dvořákovy pěvecké soutěže je letos přibližně 1,5 milionu korun.

“Pandemickou situaci nebereme na lehkou váhu. Opatření se mění, nevíme co nás čeká, proto instrukce pro účastníky necháváme na poslední chvíli,” podotkla producentka festivalu Jana Beranová.

Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka se předloni ve čtyřech kategoriích zúčastnilo 106 umělců ve věku do 35 let z 26 zemí. Rekord tak zůstal 40. ročníku s téměř 120 účastníky. Soutěž vznikla v roce 1966, aby rozvinula tehdejší pěvecké školy a dala příležitost mladým zpěvákům. V soutěži v minulosti uspěli například Roman Janál, Gabriela Beňačková, Eva Urbanová a Adam Plachetka.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments