Moravská filharmonie odehraje slavnostní koncerty ke Dni vzniku samostatného československého státu

Moravská filharmonie Olomouc odehraje k výročí vzniku samostatného československého státu pět slavnostních koncertů. Uskuteční se 22. října v Jeseníku, 23. října v Prostějově, 26. října v Šumperku, 27. října v Olomouci a 28. října v Přerově. Na programu budou slavné melodie z československých filmů jako například Tajemství hradu v Karpatech, Tři oříšky pro Popelku, Zlatí úhoři, Babička a další.

Karel Svoboda (zdroj FB)
Karel Svoboda (zdroj FB)

Šéfdirigent Moravské filharmonie Jakub Klecker k dramaturgii koncertu dodává: „Pro slavnostní koncert jsme tentokrát vybrali nádherné melodie z československých filmů, které jsou známé po celém světě a na které jsme právem hrdí. Myslím si, že jsou krásným uctěním Dne vzniku samostatného československého státu.“ Zazní hudba čtveřice skladatelů, kteří patří k vůbec nejplodnějším a také umělecky nejvýraznějším a nejoriginálnějším poválečným tvůrcům české filmové hudby.

Luboš Fišer (1935–1999) se řadil k nejvýznamnějším českým hudebním skladatelům druhé poloviny 20. století. Jeho rozsáhlá a žánrově různorodá tvorba vyniká hlubokou emocionalitou a technickou vytříbeností.

Zdeněk Liška (1922–1983) bývá označován za největšího českého skladatele filmové hudby. Napsal hudbu k více než sto šedesáti celovečerním filmům. Experimentoval s nezvyklými hudebními postupy a nástrojovými kombinacemi a také s elektroakustickou hudbou. Jeho hudba opouštěla standardní úlohu doprovodu a stávala se rovnocennou emotivní složkou filmu, která často určovala umělecké vyznění filmu jako celku.

Petr Hapka (1944–2014) jako klavírista prošel několika divadly, až v letech 1967–1970 zakotvil jako dirigent v Divadle Za branou, kde se také věnoval scénické hudbě. Právě hudba pro divadlo, televizi a film pak byla vedle pop-music hlavní Hapkovou doménou. Hapkova filmová hudba využívá široké spektrum hudebních stylů a žánrů a dokáže adekvátně vystihnout charakter daného filmu. Navíc jako zkušený hitmaker dokázal Hapka do filmů komponovat zdařilé a často chytlavé písně.

Karel Svoboda (1938–2007) hrál v různých orchestrech. V roce 1963 pak založil vlastní bigbeatovou skupinu Mefisto a s touto skupinou započala také jeho práce v oblasti filmové hudby. Brzy se přiřadil k nejpřednějším skladatelům populární i filmové hudby. Od devadesátých let byl také mimořádně úspěšným muzikálovým skladatelem. K nejoblíbenějším filmům, k nimž Karel Svoboda napsal hudební doprovod, patří filmová pohádka Václava Vorlíčka Tři oříšky pro Popelku z roku 1973. Jeho hudba vyniká výraznou melodickou invencí a působivými kontrasty. Podobně jako Petr Hapka dovedl ozdobit filmy výraznými ústředními písněmi – v tomto případě Kdepak, ty ptáčku, hnízdo máš v podání Karla Gotta.

Program koncertů:
Luboš Fišer: Koláž z hudby k filmům (Tajemství hradu v Karpatech, Babička, Pozor, vizita!, Zlatí úhoři, Vlak dětství a naděj, Smrt krásných srnců)

Zdeněk Liška: Koláž z hudby k filmům (Tam na konečné, Dým bramborové natě, Spalovač mrtvol)

Petr Hapka (arr. Jan Kučera): Směs z filmových melodií pro symfonický orchestr (Krakonoš a lyžníci, Holky z porcelánu, Léto s kovbojem, Páni kluci)

Karel Svoboda (arr. Martin Hybler): Orchestrální suita z filmu Tři oříšky pro Popelku

Účinkující:
Moravská filharmonie Olomouc
Jakub Klecker – dirigent

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments