Do Ostravy míří dirigentská legenda Vasilij Sinajskij

Janáčkova filharmonie Ostrava stojí na prahu nové éry. Nejenže se po více než 70 letech existence dočká špičkového nového koncertního sálu, ale do koncertní sezóny 2020/2021 vstupuje s novým šéfdirigentem a hudebním ředitelem - dirigentskou legendou - Vasilijem Sinajskym. Inaugurační koncert je na programu v sále Domu kultury města Ostravy 1. října 2020.
Vasilij Sinajskij vpravo (foto Ivan Korč)

„Nabídku k intenzivnější spolupráci s ostravským orchestrem jsem s potěšením přijal, neboť jsem při práci s ním doposud zažil jen ty nejpozitivnější okamžiky. Proto se velmi těším na posílení své vazby s filharmonií, publikem, městem Ostravou i celou Českou republikou. Je to vzrušující období, Janáčkova filharmonie vyhlíží otevření nového koncertního sálu a já jsem velmi rád, že se mohu k orchestru připojit právě v této kapitole její hudební historie,“ říká šéfdirigent JFO Vasilij Sinajskij.

Jeho jméno má ve světě zvuk. Mezi lety 2010 a 2013 byl šéfdirigentem a hudebním ředitelem Velkého divadla v Moskvě. V letech 1996 až 2012 zastával pozici hlavního hostujícího dirigenta v BBC Philharmonic Orchestra, kde má dnes čestnou funkci emeritního dirigenta, stejně jako v Symfonickém orchestru v Malmö. Za dobu své dlouhé a úspěšné kariéry řídil přední symfonické́ orchestry po celém světě.

„Jedná se o jednu z nejzajímavějších osobností, s jakou jsme spolupracovali. Je přesvědčen o tom, že Janáčkova filharmonie potenciál má a že můžeme společně udělat spoustu zajímavé práce,“ věří ředitel JFO Jan Žemla.

Spojení slovanských kořenů, tedy ruský původ nového šéfdirigenta JFO a kosmopolitní moderní přístup, je přesně to, co místnímu orchestru sedí. V budoucnu tak lze očekávat rozšíření repertoáru filharmonie o některé anglické nebo ruské skladby, které patří k Sinaiského oblíbeným. Spolupráce s Vasilijem Sinajskym nesporně přinese orchestru nové impulsy i mezinárodní renomé.

Vasilij Sinajskij (zdroj JFO)

Pro svůj první koncert v nové roli s Janáčkovou filharmonií vybral skladby Richarda Strausse a Igora Stravinského. Dvě z nich při jejich prvním provedení vzbudily celosvětovou senzaci. Premiéra Straussovy v pořadí třetí opery Salome, jejíž vášnivá a extatická část nazvaná Tanec sedmi závojů ostravský koncert zahájí, se do hudební historie zapsala v pozitivním smyslu. A její autor se po premiéře v prosinci roku 1905 v Drážďanech okamžitě zařadil mezi nejúspěšnější skladatele počátku 20. století.

To premiéra Stravinského baletu Svěcení jara v pařížském Théatre des Champs-Elysées v roce 1913 vzbudila trochu jiné vášně, provázel ji hukot, pískot a dupot publika – údajně došlo i na facky. Přes toto prvotní přijetí skladba s podtitulem Obrazy z pohanského Ruska znamenala zásadní přelom v dějinách hudby. Švýcarský hudební skladatel Arthur Honegger ji přirovnal k atomové bombě, která převrátila celou epochu. Program večera doplní Straussovy Čtyři poslední písně, které autor zkomponoval rok před svou smrtí v roce 1948. Vydány byly posmrtně v Londýně v roce 1950 a název jim přisoudil až Straussův přítel Ernst Roth. Ten také stojí za chronologickým uspořádáním, jež se od té doby uvádí na koncertech. Na tom ostravském je posluchači vyslechnou v podání vynikající sopranistky Kateřiny Kněžíkové.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments