Do Prahy míří slavná Hélène Grimaud. Bude to tentokrát konečně bez skandálu?
Po Lang Langovi Praha příští rok přivítá další velkou osobnost: světoznámou francouzskou pianistku Héléne Grimaud. Její klavírní recitál je ohlášen na sobotu 20. dubna 2013 do Španělského sálu Pražského hradu. Svým vystoupením Grimaud ozdobí nejnovější slavnostní předání Ceny Antonína Dvořáka, při donátorském večeru ve prospěch mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha 2013. Potvrdil to jeho management.Dvaačtyřicetiletá Hélène Grimaud, rodačka z Aix-en-Provence, patří k nejvýraznějším pianistkám současnosti a její nahrávky a koncerty jsou po celém světě velmi žádány a vysoce oceňovány. Po studiu na pařížské konzervatoři svoji kariéru odstartovala v osmnácti sólovým recitálem ve francouzské metropoli a vystoupením s Orchestre de Paris pod taktovkou Daniela Barenboima.Na Prahu Hélène Grimaud zcela jistě nemá nejlepší vzpomínky. V září 1999, kdy měla podepsanou smlouvu s festivalem Pražský podzim na provedení Schumannova klavírního koncertu, Grimaud údajně dva dny před svým pražským vystoupením oznámila, že Schumanna hrát nechce a že místo něj zařadí první klavírní koncert Beethovenův, a to prý s odůvodněním, že si musí koncepci Schumannova koncertu znovu rozmyslet. Posléze podle tvrzení pořadatelů vyšlo najevo, že nejde o novou koncepci Schumannova koncertu, ale o křest nové nahrávky Beethovenova koncertu, na nějž byli pozváni novináři a zástupci nahrávacích společností. Hélène Grimaud byla posléze festivalem Pražský podzim pokutována částkou dvou tisíc marek.
Ke druhému vystoupení Grimaud v Praze mělo dojít v roce 2007, taktéž na festivalu Pražský podzim. Těsně před generální zkouškou však Hélène Grimaud své vystoupení nakonec zrušila, a to kvůli nepřekonatelným výhradám k intonaci koncertního křídla Steinway a také kvůli konfliktu s vedením festivalu. Festivalový management v tehdy vydané oficiální tiskové zprávě neshody a zrušení koncertu zdůvodňoval tvrzením, že Grimaud požadovala upilovat táhlo středního pedálu křídla, na které měla hrát, a také namazání kladívka střední polohy voskem; vedení festivalu to odmítlo učinit prý nejenom z technického i faktického a časového hlediska, ale také vzhledem k obsahu smlouvy s firmou Steinway. K rozhodnutí Grimaud nevystoupit se přitom tehdy přiklonila i drážďanská Staatskapelle, která ji v Praze měla doprovodit.Aféra mezinárodních rozměrů v té době značně poškodila pověst Prahy a Pražského podzimu v zahraničí a prohloubila vnitřní problémy tohoto festivalu, když o dva roky později Pražský podzim po osmnácti letech svoji existenci ukončil.
S Hélène Grimaud bude příští rok mimo jiné spolupracovat i Česká filharmonie, která s ní a houslistou Josefem Špačkem podnikne turné po Velké Británii.
Cena Antonína Dvořáka se již čtvrtým rokem předává v rámci slavnostního večera jedné z významných osobností, která se svým celoživotním dílem nebo uměleckými aktivitami zasloužila o propagaci české klasické hudby doma i v zahraničí. Uděluje ji Akademie klasické hudby. Letos na jaře ocenění získala sopranistka Ludmila Dvořáková, na donátorském galakoncertu spojeném s předáním této ceny se představil slavný čínský pianista Lang Lang. Hélène Grimaud bude v dubnu bezesporu stejným magnetem.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]