Do Prahy se znovu chystají Joyce DiDonato a Pretty Yende

Aktuální zpráva z 8. dubna 2017:
Pořadatelská agentura pražský koncert Joyce DiDonato, ohlášený na 10. června 2017, z provozních důvodů zrušila.
***

Další dva večery své řady pražských pěveckých recitálů ohlásila v těchto dnech agentura Nachtigall Artists. Po čtyřech letech se do Prahy ke svému druhému vystoupení vrátí v příštím roce americká mezzosopranistka Joyce DiDonato, tentokrát s programem nazvaným In War & Peace: Harmony Through Music (V časech války i míru: Souznění v hudbě). Ve svém novém projektu Joyce DiDonato zkoumá zřetelné rozpory mezi souzvukem a disharmonií v hudbě, jež byla složena ve válečných časech. Interpretuje přitom barokní árie Claudia Monteverdiho, Henry Purcella, Georga Friedricha Händela, Leonarda Lea a Nicóla Jommeliiho, a to za doprovodu uznávaného souboru Il Pomo d’Oro pod vedením Riccarda Minasiho.

Joyce Di Donato (foto Florian Kalotay)
Joyce DiDonato (foto Florian Kalotay)

Sedmačtyřicetiletou mezzosopranistku, rodačku z amerického Kansasu netřeba blíže představovat, patří k nejvýznačnějším umělcům současné operní scény. Týdeník The New Yorker ji označil za „snad nejpřesvědčivější pěvkyni své generace“, deník The Times přirovnal její hlas ke „čtyřiadvacetikarátovému zlatu“. Její umělecké závazky na tuto sezonu zahrnuly Mozartovu Donnu Elvíru na turné po Japonsku se souborem londýnské Covent Garden, titulní roli americké operní divy Arden Scott ve světové premiéře opery Jakea Heggieho Great Scott v Dallas Opera či Rossiniho Elenu v Met, představila se i v barcelonském Gran Teatre del Liceu a debutovala jako Massenetova Charlotte v Covent Garden.

Do Prahy se Joyce DiDonato vrátí v sobotu 10. června 2017, tentokrát do Smetanovy síně Obecního domu.

Také v druhém případě jde o návrat pěvkyně, která se v české metropoli úspěšně již představila. Jihoafrická sopranistka Pretty Yende u nás poprvé zazpívala v lednu 2014, krátce po začátku své strmé světové kariéry. Rok předtím, po debutu v La Scale, zkraje roku 2013 debutovala v Met, a to jako Adèle po boku Juana Diega Flóreze v Rossiniho opeře Hrabě Ory, a kritiky při hodnocení jejího záskoku, na který měla necelý týden, nešetřily superlativy. Následovala řada dalších uznávaných světových scén a rolí, například Theater an der Wien, Los Angeles Opera, Německá opera v Berlíně či barcelonské Gran Teatre del Liceu.

Pretty Yende (zdroj Nachtigall Artists)
Pretty Yende (zdroj Nachtigall Artists)

V roce 2016 má jednatřicetiletá Pretty Yende v kalendáři mj. Rossiniho Rosinu a Donizettiho Lucii v Pařížské národní opeře, Belliniho Elvíru v Curyšské opeře, Amiru z Rossiniho opery Ciro in Babilonia na festivalu v Pesaru, Donizettiho Adinu v Bavorské státní opeře nebo Gounodovu Julii v Metropolitní opeře.

V Praze se Pretty Yende znovu objeví ve čtvrtek 20. dubna 2017 ve Smetanově síni Obecního domu, Filharmonii Bohuslava Martinů Zlín bude řídit Christopher Franklin.

Vstupenky na pražská vystoupení Joyce DiDonato (10. června 2017) a Pretty Yende (20. dubna 2017) můžete zakoupit zde.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat