Do Síně slávy Národního divadla byl uveden Miroslav Švejda

Do Síně slávy Národního divadla byl dnes u příležitosti zahájení nové sezony uveden tenorista Miroslav Švejda. Tradiční Ceny ředitele ND pro umělce do 35 let dostali sólistka Baletu Ajaka Fudžiová, herec Matyáš Řezníček a operní pěvec Pavel Švingr. Ceny jim v historické budově ND předal jeho ředitel Jan Burian.
Bedřich Smetana: Dvě vdovy – Miroslav Švejda (Ladislav Podhajský) – ND 1971 (zdroj archiv ND/foto Jaromír Svoboda)

Miroslav Švejda se narodil roku 1939 v Brně. Ve stálém angažmá v Opeře Národního divadla byl v letech 1969 až 2005. „Je to už dlouho, co jsem pryč. Nečekal jsem to…ale bylo toho hodně, jak jsem to teď slyšel,“ řekl dojatý umělec.

Svůj lyrický tenor si vytříbil na italské hudbě. Jeho repertoár zahrnoval významné role světové i české operní literatury, počínaje tvorbou barokní a klasickou, přes díla 19. a 20. století až k produkci současné. V ND zpíval téměř všechny úlohy smetanovské, dvořákovské a janáčkovské, v díle Bohuslava Martinů vynikl jako Michel v Juliettě a Manolios v Řeckých pašijích, jednou z jeho vrcholných rolí byl i Stravinského Oidipus. Spolupracoval často s televizí a rozhlasem. Působil i na operních scénách a koncertních pódií řady hudebních evropských center. Za celoživotní mistrovství získal Cenu Thálie 2017.

Ajaka Fudžiová působí v souboru od roku 2017, od sezony 2019/2020 je sólistkou Baletu ND. Podle vedení ND na sebe strhává pozornost svou energií, pílí i precizností, jež promítá do ztvárnění předních rolí repertoáru. Je křehkou Odettou i vášnivou Odilií, hravou Klárkou i oddanou Olgou. „Vždy udivuje svou suverénností, osobitou interpretační jistotou. Kromě velkých partů klasického repertoáru však se stejnou mírou profesionality vystupuje i v moderních či neoklasických choreografiích,“ uvedl Jan Burian.

Matyáš Řezníček na sebe upozornil už jako student DAMU. Divákům Národního divadla se představil v Nezvalově Manon Lescaut menší rolí Duvalova syna, kterého hraje dodnes. Klíčovou rolí pro jeho umělecký život, díky níž vstoupil do angažmá v Činohře ND, byl jeho baron Tuzenbach v Čechovových Třech sestrách.

Pavel Švingr absolvoval pražskou HAMU ve třídě Ivana Kusnjera. Zúčastnil se řady domácích i mezinárodních soutěží, na nichž získal ocenění. V roce 2010 debutoval v Divadle J. K. Tyla v Plzni jako Sarastro (Kouzelná flétna) a v lednu 2012 debutoval v Národním divadle v Praze ve světové premiéře opery Čarokraj Marka Ivanoviće a v libereckém Divadle F. X. Šaldy v roli Eremity (Čarostřelec). Od sezony 2014/2015 je sólistou Opery Národního divadla v Praze.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments