Dobří chlapci z Hradce Králové

  1. 1
  2. 2

Nebude to trvat vlastně až tak dlouho a královéhradecký chlapecký pěvecký sbor oslaví třicátiny. Boni pueri – čili v překladu Dobrí chlapci – jsou dnes již fenoménem. Sbor absolvoval již přes 2500 samostatných koncertů po Evropě, Americe i Asii. Vystupoval v Kanadě i Japonsku, s Gabrielou Beňačkovou i José Carrerasem, v Mozartově Kouzelné flétně v Římě i na koncertě v Grace Cathedral San Francisco. Při sboru funguje jako přípravka Škola chlapeckého sborového zpěvu, úspěšní absolventi se pak mohou dostat do koncertní skupiny.

Jedním z těch, kteří mají tohle všechno už řadu let na starosti, je sbormistr Pavel Horák. Ani se nechce věřit tomu, jak tak obrovské penzum povinností a starostí dokáže zvládat. Do Boni pueri nastálo nastoupil v roce 1991, o pár let později se stral uměleckým ředitelem souboru. Je držitelem řady ocenění a mezinárodně uznávanou autoritou. Právě teď hostem Opery Plus.


Připomeňte prosím – jak vůbec sbor Boni pueri v roce 1982 vznikl? A jaké jsou ty nejdůležitější okamžiky v jeho historii?

Sbor vznikl v roce 1982, založili ho po vzoru Olomouce a snah pana Dvořáka v Hradci Králové manželé Skopalovi. Zpočátku byl jen kroužkem pod Domem pionýrů, ale jeho hlavní rozkvět začal až po roce 1990.

Moje spolupráce se sborem začala v přípravných odděleních již roku 1987, ale profesně jsem nastoupil na post sbormistra až v roce 1990. Letos tedy slavím malé jubileum 20 let nepřetržité činnosti v Boni pueri. Od roku 1996 jsem pak uměleckým šéfem sboru.


Za dobu mého působení se změnila jeho manažerská struktura a postupně se podařilo převést sbor pod naši nově vzniklou základní uměleckou školu. Tím se těleso stabilizovalo a nastartovala jeho nová éra. Sbor vyjel na první profesionální turné, započala i spolupráce se světově uznávanými umělci a tělesy. Zároveň jsme točili desky mimo jiné i u Supraphonu, což sbor zařadilo do rodiny české kultury. Následovala první turné po USA, Japonsku, pravidelná provádění barokních děl u nás a v zahraničí a sbor „vystřelil“ mezi přední světová tělesa. Přijal jsem profesionální sbormistry (kolega J. Martinec), renomované české klavíristy a začala spolupráce i s našimi a světovými agenturami.

Od září 2006 jsme navíc naše snahy završili zřízením BONI PUERI – základní umělecké školy jako soukromé školské právnické osoby, zařazené v rejstříku škol MŠMT a sbor se stal její součástí. Tím byla dokončena naše snaha o stabilizaci tělesa, abychom se mohli plně věnovat s ekonomickým zázemím systematické výchově chlapeckých zpěváků. Je to jediná instituce tohoto druhu u nás a máme radost, že již 5. rokem perfektně škola funguje se skvělými kantory a že nás dokonce začínají mnozí i napodobovat.

Dokážete odhadnout, kolik chlapců sborem za celou dobu jeho historie prošlo? Jsou mezi nimi nějaká dnes známá jména?

Sbor je v podstatě mladý, i když má téměř 28 let. Už v něm nejsou pamětníci, co by zpívali od začátku a ti, kteří zde zpívali, začínají profesně dospívat. Boni pueri prošlo, dle mého střízlivého odhadu, na 2000 chlapců. Na většinu vzpomínám s pýchou, ale ne všichni se samozřejmě stali těmi Boni pueri – tedy „dobrými chlapci“. Za ta léta bych nerad někoho jen tak vyzdvihl, jsou to zatím nadějné osobnosti – mám ale radost, že je z našich absolventů mnoho dobrých zpěváků v ostatních sborech, jako je třeba Schola Gregoriana, skvělých sbormistrů v renomovaných tělesech, vynikajících kantorů, ale i dobrých muzikantů v kapelách, kteří si u nás osvojili lásku k muzice. Těší mě nejvíc, že i po letech strávených ve sboru, si většina absolventů nějakou formou udržuje tento um buď jako svůj koníček, či profesi.

Kolik dnes máte členů? Jaký je zájem o členství ve vašem sboru a co je podmínkou přijetí?

Kapacita školy je 250 chlapců v BONI PUERI, každý se u nás vzdělává individuálně. Systém, který jsme vytvořili, je jedinečný a umožňuje každému chlapci se hudbě plně věnovat pod vedením skvělých kantorů. Ta nadstavba v podobě 2 rovnocenných koncertních skupin hlavního sboru zaručuje (tak jako to je u nejlepších chlapeckých sborů světa), aby vždy jedna skupina se v klidu připravovala a druhá mohla v té době koncertovat a nedocházelo k přetěžování zpěváků. Přestože se mnohé sbory potýkají s nedostatkem dětí, musíme říct, že o náš chlapecký sbor díky dobrému jménu zájem neupadá. Chlapci mohou pracovat na skutečně krásných a náročných hudebních projektech, tráví pravidelně několikatýdenní turné po celém světě – nejen v Evropě, ale i Americe, Japonsku nebo Číně, mají ty nejlepší pedagogy a kvalitní nadstandardní zázemí.

Přijetí chlapce musí proběhnout v souladu s platnou školskou legislativou – přijímací řízení a po úspěšně vykonané zkoušce rozhodnutí o přijetí. Chlapci si musí připravit 2 lidové písně. Během řízení zjišťujeme především zdravý hlas, muzikálnost a rytmus. Důležitá pro nás je i chuť chlapce být naším žákem a podpora rodičů. Zájemce přijímáme především v době konkurzů, které každý rok konáme, ale chlapci přicházejí i ve školním roce. Přijímáme i kluky starší, kteří jsou v souladu s platnou legislativou, např. na základě svých předchozích hudebních zkušeností, zařazováni do vyšších ročníků.

Jak vypadá organizační zázemí činnosti sboru? Kolik lidí se o sbor stará a v jakých profesích?

Sbor je součástí školy, od toho se odvíjí organizační struktura – ředitel školy, 2 zástupci (pro pedagogickou činnost a pro uměleckou činnost), 10 učitelů, 4 asistenti, 2 produkční a ekonomický servis. Externě spolupracujeme s renomovanými umělci u nás i ze zahraničí, máme 3 stabilní klavíristy, kteří patří k českým špičkám a kteří nás i koncertně doprovázejí. Na vyučující i nepedagogy klademe opravdu vysoké nároky, za dobu existence sboru jsme vybudovali stabilní tým a případné nové spolupracovníky si velmi pečlivě konkurzem vybíráme.

0 0 vote
Ohodnoťte článek
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments