Doktor Klavír by slavil devadesátiny

Ve všech oborech, ve kterých vynikl, byl samouk. Byl výtečný skladatel, klavírista, herec, malíř a zpěvák. V roce 1959 založil spolu se svým divadelním partnerem Jiřím Suchým a muzikantem Ferdinandem Havlíkem divadlo Semafor, které bylo pražským kulturním svatostánkem šedesátých let. Na veřejnosti však Jiří Šlitr vystupoval nesměle a zakřiknutě. Jeho životní cesta se tragicky uzavřela před pětačtyřiceti lety, 26. listopadu 1969.Rodák ze Zálesní Lhoty poblíž Vrchlabí (narodil se 15. února 1924) prý hudební i výtvarný talent projevoval od tří let. Později byl Šlitr veřejnosti znám hlavně jako polovina herecké a skladatelské dvojice Suchý-Šlitr. Stihl složit hudbu téměř ke třistatřiceti písničkám, hrát v asi dvacítce divadelních her, třech celovečerních a osmi televizních filmech. Že je vystudovaný právník, bylo obecně známo, odtud pramenila i jeho přezdívka Doktor Klavír (neboť byl i vynikající klavírista). Méně se vědělo o jeho výtvarných aktivitách, přestože ilustroval přes dvě desítky knih.Semafor ve své době patřil ke špičce české divadelní kultury. Před divadlem se vinuly nedohledné zástupy nadšených diváků,Šlitr se Suchým psali hit za hitem, hru za hrou. Taková ztráta krve, písničkové pásmo o Zuzaně, Kdyby tisíc klarinetů.

A asi nejslavnější Jonáš a Tingltangl, ve kterém Šlitr poprvé vystoupil na semaforské jeviště i jako osobitý zpěvák a Suchého herecký partner. Krajina posedlá tmou, Klokočí, Nashledanou, Pramínek vlasů... ještě dnes zná Šlitrovy písničky celý národ.

Přestože byl úspěšný téměř ve všem, na co sáhl, jeho životní ambice se nenaplnily. Jeho snem byla Broadway. Geniální muzikant se dokonce několikrát vydal do USA, aby se tam pokusil o štěstí.Zemřel 26. prosince 1969 a jeho smrt zůstane už asi navždy zahalena tajemstvím. V ateliéru ho našli jeho blízcí s dívkou. Oba už byli mrtví a příčinou smrti byla otrava plynem, který mohl unikat ze starých kamen.

Foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]