Dominique Meyer novým intendantem milánské La Scaly

Novým intendantem milánského operního domu La Scala bude Francouz Dominique Meyer, který nyní vede Vídeňskou státní operu. Rozhodla o tom 28. června 2019 rada milánské opery. Ta zároveň prodloužila funkční období dosavadnímu řediteli Alexanderu Pereirovi, který měl podle smlouvy jako šéf skončit po pěti letech v únoru 2020. V ředitelském křesle ale setrvá až do června 2021.
Dominique Meyer (zdroj staatsoperblog.at)

Výměna v čele světoznámé opery vzbuzovala mezi jejími členy velké emoce. Například hvězdná mezzosopranistka Cecilia Bartoli v půlce června oznámila, že jako gesto solidarity s Pereirou stahuje svou účast v připravované inscenaci opery Georga Friedricha Händela Julius Caesar v Egyptě a dalších dvou Händelových operách, které se měly na programu objevit během následujících dvou let. Dnes před budovou divadla za Pereirovo pokračování ve funkci intendanta demonstrovaly členové místních odborů.

Pereirovi zastánci tvrdí, že Rakušan po svém nástupu do La Scaly v roce 2015 dokázal získat řadu štědrých sponzorů a zejména byl dobrým manažerem. Změna prý přinese nestabilitu.

Rada operního domu nicméně letos v březnu jednohlasně odmítla plány uměleckého šéfa Pereiry na uzavření pětileté dohody o financování ministerstvem kultury Saúdské Arábie v celkové výši 15 milionů eur (384 milionů korun). Předtím plán narazil na kritiku s ohledem na pošlapávání lidských práv v konzervativní saúdskoarabské monarchii.

Dominique Meyer bude už druhým Francouzem, který La Scalu povede. V letech 2005 až 2015 opeře šéfoval jeho krajan Stéphane Lissner.

Mohlo by vás zajímat


1
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Vandal

Tak říkám ženě: „Podívej, v Miláně bude šéfovat taky takovej strejc jako ve Vídni!“. A bác ho, on je to ten samý. Tak já za sebe o budoucnost La Scaly strach nemám. Ve vídeňské opeře nám připravil několik krásných zážitků a možná teď bude důvod zajet i do Milána. Odbory dělají asi svoji práci, protože jestli nový manager půjde po ekonomice, líbit se to nebude. Dále, nevzpomínám si, že by paní Bartoli vystupovala v poslední době ve Vídni – tady někde může být důvod, proč teď nechce ani do Milána. A mezi námi, v naší „kuchyňské soutěži“ o nejoblíbenější Kleopatru… Číst vice »