Dominique Meyer novým intendantem milánské La Scaly

Novým intendantem milánského operního domu La Scala bude Francouz Dominique Meyer, který nyní vede Vídeňskou státní operu. Rozhodla o tom 28. června 2019 rada milánské opery. Ta zároveň prodloužila funkční období dosavadnímu řediteli Alexanderu Pereirovi, který měl podle smlouvy jako šéf skončit po pěti letech v únoru 2020. V ředitelském křesle ale setrvá až do června 2021.
Dominique Meyer (zdroj staatsoperblog.at)

Výměna v čele světoznámé opery vzbuzovala mezi jejími členy velké emoce. Například hvězdná mezzosopranistka Cecilia Bartoli v půlce června oznámila, že jako gesto solidarity s Pereirou stahuje svou účast v připravované inscenaci opery Georga Friedricha Händela Julius Caesar v Egyptě a dalších dvou Händelových operách, které se měly na programu objevit během následujících dvou let. Dnes před budovou divadla za Pereirovo pokračování ve funkci intendanta demonstrovaly členové místních odborů.

Pereirovi zastánci tvrdí, že Rakušan po svém nástupu do La Scaly v roce 2015 dokázal získat řadu štědrých sponzorů a zejména byl dobrým manažerem. Změna prý přinese nestabilitu.

Rada operního domu nicméně letos v březnu jednohlasně odmítla plány uměleckého šéfa Pereiry na uzavření pětileté dohody o financování ministerstvem kultury Saúdské Arábie v celkové výši 15 milionů eur (384 milionů korun). Předtím plán narazil na kritiku s ohledem na pošlapávání lidských práv v konzervativní saúdskoarabské monarchii.

Dominique Meyer bude už druhým Francouzem, který La Scalu povede. V letech 2005 až 2015 opeře šéfoval jeho krajan Stéphane Lissner.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments