Don Giovanni v Šárce skončil kvůli bouřce předčasně

Pořadatelé dnes kvůli silné bouřce museli předčasně ukončit představení opery Don Giovanni, kterou sólisté, orchestr, sbor a balet Národního divadla hrál pod širým nebem v pražské Divoké Šárce. Do přírodního divadla dorazily tisíce lidí. Bylo to poprvé za patnáctiletou historii těchto lesních představení, kdy operu nebylo možné kvůli nepřízni počasí dokončit.
Opera v Šárce 2019 (zdroj FB)

Umělci stihli odehrát celé první jednání slavného díla Wolfganga Amadea Mozarta, i když představení bylo předtím kvůli prudkému dešti už jednou přerušeno. Když ale přišla silná bouřka, rozhodli se organizátoři akci po necelé hodině a půl ukončit. Meteorologové upozorňovali na to, že tropické teploty dnes vystřídají bouřky.

Příští rok by se měl Don Giovanni v Šárce zopakovat. „Berme to jako generálku,“ řekla jedna z organizátorek Jana Divišová. „Zpěváci zpočátku zpívali, i když padaly provazy deště. Všichni jsou úplně ‚durch‘,“ dodala.

V titulní roli představení v Šárce, kam byl vstup tradičně zdarma, se představil barytonista pražského Národního divadla Martin Bárta. Pod vedením dirigenta Jana Chalupeckého zpěváky doprovázel orchestr a sbor opery Národního divadla.

Příležitost zažít představení v přírodním prostřední Divoké Šárky a v podání předních operních pěvců měli letos návštěvníci popatnácté. Poprvé od roku 2005 ale byla v programu jiná než česká opera. Předchozí ročníky nabídly řadu děl Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka, například Rusalku, Jakobína, Čerta a Káču nebo Dvě vdovy.

Mozartovo dílo Don Giovanni z roku 1787 je nicméně úzce spojeno s Čechy a Prahou. Geniální rakouský skladatel operu napsal na objednávku pro pražskou hudební společnost a sám se účastnil zkoušek v tehdejším Nosticově, nyní Stavovském divadle. V opeře oslavil například českého skladatele Jana Křtitele Kuchaře, který s ním spolupracoval i jako korepetitor při zkouškách. Po premiéře se Mozart stal miláčkem Pražanů.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat