Zemřel český dirigent a pedagog Radomil Eliška

V neděli 1. září 2019 zemřel český dirigent a významný hudební pedagog Radomil Eliška. Dožil se věku 88 let.
Radomil Eliška (zdroj FB)

Po maturitě na reálce v rodných Litoměřicích studoval Radomil Eliška brněnskou Janáčkovu Akademii múzických umění. Jeho učitelé dirigování byli Břetislav Bakala, František Stupka, Bohumír Liška a Josef Veselka. Hře na housle se učil pod vedením Julia Remeše. V rámci svého absolutoria roku 1955 dirigoval Perníkovou chaloupku od Engelberta Humperdincka a Druhou symfonii Zdeňka Fibicha.

V letech 1953 až 1969 působil jako dirigent souboru Radost, pražského Československého státního souboru písní a tanců či Armádního uměleckého souboru Víta Nejedlého.

Mezi lety 1969 až 1990 byl šéfdirigentem Karlovarského symfonického orchestru, se kterým podniknul řadu koncertních turné do zahraničí, a natočil řadu úspěšných nahrávek.

V letech 1991 až 1996 působil v čele Západočeského symfonického orchestru v Mariánských Lázních.

Během své bohaté kariéry spolupracoval s orchestry, mezi kterými se vyjímají Česká filharmonie, Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK, Symfonický orchestr Československého rozhlasu, Státní filharmonie Brno nebo Pražská komorní filharmonie, ale i v zahraničí, jako například Drážďanská filharmonie, Záhřebská filharmonie, Velký symfonický orchestr Všesvazového rozhlasu a televize Moskva, Rostovská filharmonie, Filharmonie Halle, Yomiuri Nippon Symphony Orchestra v Tokyu či Filharmonie Würzburg.

Radomil Eliška byl ceněným pedagogem na Akademii múzických umění v Praze, kde učil od roku 1978. Množství dirigentů vděčí Radomilu Eliškovi za jeho pedagogické vedení: Leoš Svárovský, Jakub Hrůša, Jaroslav Brych, Vojtěch Spurný, Tomáš Brauner, Tomáš Netopil, Marko Ivanovič, Jakub Klecker, Lukáš Vasilek, Marek Štryncl, Stanislav Vavřínek, Jan Bubák, Ondřej Vrabec, Damiano Binetti, Jan Svejkovský a řada dalších.

Eliška byl držitelem řady ocenění. V letech 1974 a 1984 to byly medaile Bedřicha Smetany, 1978 a 1985 medaile Leoše Janáčka. Roku 1972 obdržel cenu Krajského národního výboru v Plzni a v roce 1979 cenu Svazu českých skladatelů a koncertních umělců. Zasloužilým umělcem byl jmenován v roce 1984.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na