Dostanou České Budějovice nové kulturní centrum? Jihočeské divadlo chce nové prostory

Jihočeské divadlo usiluje o to, aby mohlo působit ve vhodnějším objektu. Budova divadla má podle jeho zástupců nedostatečnou kapacitu. Kvůli tomu všechny soubory nemohou účinkovat na jednom místě a využívají víc prostorů v Českých Budějovicích. Město zvažuje výstavbu kulturního centra. Zástupci magistrátu se domnívají, že vhodnou lokalitou by mohlo být současné parkoviště na Mariánském náměstí. Projekt však předpokládá náklady v řádu stovek milionů korun a město jej z vlastních prostředků financovat nemůže. Uvedl to náměstek českobudějovického primátora Jaromír Talíř (KDU-ČSL).

Jihočeské divadlo České Budějovice (foto archiv)
Jihočeské divadlo České Budějovice (foto archiv)

Jihočeské divadlo připravuje na 13. května na toto téma debatu s názvem Střed zájmu. K problematice možné výstavby nové budovy se na ní budou moci vyjádřit zástupci kulturní scény, magistrátu, architekti a urbanisté. „Všude říkám, že by si Budějovice zasloužily novou víceúčelovou kulturní budovu. Myslím si, že by to měl kromě divadla zároveň být i koncertní sál pro 600 až 700 posluchačů,“ uvedl Talíř. Prostory nového objektu by podle něj mohla využívat i Jihočeská filharmonie.

Vedle záměrů města ale existuje i projekt Jihočeské společnosti přátel hudby. Ta už několik let usiluje o výstavbu Koncertního a kongresového centra Antonína Dvořáka, takzvaného Rejnoka. Stavbu za dvě miliardy korun před časem navrhl zesnulý architekt Jan Kaplický. Projekt usiloval o podporu z programu evropských dotací IROP, která by případně mohla zajistit až třetinu odhadované částky. „Zatím se k tomu, jak celá věc pokračuje, nebudeme vyjadřovat,“ řekl dnes předseda Jihočeské společnosti přátel hudby Antonín Kazil.

Podle ředitele Jihočeského divadla Lukáše Průdka představují České Budějovice jistou výjimkou. „Je to v republice jediné čtyřsouborové divadlo, které nemá odpovídající zázemí,“ uvedl. Činohra a balet účinkují v hlavní budově v ulici Dr. Stejskala, opera působí v kulturním domě Metropol a Malé divadlo v Hradební ulici. Budova v ulici Dr. Stejskala nabízí kapacitu 250 diváků. „Původně vznikla v sedmdesátých letech minulého století jako komorní scéna k zamýšlenému projektu výstavby nového divadla,“ uvedl Průdek.

Dům kultury Metropol České budejovice - divadelní sál (foto archiv)
Dům kultury Metropol České Budějovice – divadelní sál (foto archiv)

Město zhruba před padesáti lety zvažovalo, že by postavilo kulturní centrum na Mariánském náměstí. „A od té doby se nic nedělo. Máme krásně rekonstruovanou současnou budovu, kde vznikla i scéna Na půdě, ale ty podmínky jsou zde takové stísněné,“ míní ředitel divadla Lukáš Průdek. Jaromír Talíř dodal, že České Budějovice na rozdíl od jiných krajských měst za poslední léta nevybudovaly žádnou kulturní stavbu většího rozměru. „Jinde vznikala s podporou státních dotací divadla nebo knihovny. A využití nějakého grantu je jediná cesta, jak by se to mohlo podařit i zde,“ uvedl náměstek českobudějovického primátora.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat