Ostrava finišuje s přípravou letošních Dnů nové opery, uskuteční se už po třetí

Festival nové opery nabídne koncem června na různých místech Ostravy pět inscenací. Představí se v nich umělci ze šesti zemí. Jediná přehlídka v Česku, která se věnuje současné opeře, se uskuteční od 27. do 30. června. Akce se koná co dva roky, letos jde o její třetí bienále.

Divadlo Antonína Dvořáka Ostrava (foto archiv)
Divadlo Antonína Dvořáka Ostrava (foto archiv)

„V kamenných divadlech i industriálním prostoru uvedeme pět nových představení. Pracují na nich skladatelé a inscenační týmy z Česka, Polska, Velké Británie, Německa, USA a Íránu. Účinkují pěvci a dirigenti z Evropy i USA a špičkoví hráči mezinárodního orchestru Ostravská banda,“ uvedla Kristýna Konczyna z Ostravského centra nové hudby.

Nové opery budou hostit Divadlo Antonína Dvořáka, Divadlo Jiřího Myrona, Cooltour na Černé louce a Staré koupelny v Dolní oblasti Vítkovice. Festival zahájí ve Starých koupelnách Provozu Hlubina dílo Aventures & Nouvelles Aventures, které v sedmdesátých letech minulého století napsal maďarsko-rakouský hudební skladatel György Ligeti.

V druhé části zahajovacího večera pořadatelé uvedou světovou premiéru taneční opery Petra Kotíka William William například s texty Williama Shakespeara či Pabla Picassa. „Tato novinka česko-amerického skladatele je napsána pro newyorské houslové duo, pět tanečníků, tři zpěváky a vypravěčku. Jevištní akce je zde výhradně postavena na tanci. Ústředním tématem jsou nepředvídatelné zlomové situace v našich životech,“ upřesnila Konczyna.

Festival představí i další skladatele z České republiky, Británie, Řecka, Francie, Polska a Íránu. Přehlídka podle organizátorů slouží rozvoji současné opery a poskytuje zázemí a prostor pro tvorbu nových operních děl. „Je také platformou pro produkci už vytvořených soudobých oper, jejichž uvádění je často omezeno provozem repertoárových operních domů,“ uvedla organizátorka. Festival pořádá Ostravské centrum nové hudby a Národní divadlo moravskoslezské.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat