Druhá polovina Lípy Musicy nabídne gregoriánský chorál, pantomimu i „Beatles klasické hudby“

Osmnáctý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica vstupuje druhý říjnový týden do své druhé poloviny. Programová nabídka slibuje pestrou škálu projektů sahajících od gregoriánského chorálu až po soudobou hudbu. Festival navštíví osm lokalit Libereckého a Ústeckého kraje a mezi hvězdami, které představí, je nejen rezidenční Schola Gregoriana Pragensis, ale také čerstvý držitel prestižní ceny Opus Klassik soubor Lautten Compagney Berlin nebo hvězdný Janoska Ensemble označovaný za Beatles klasické hudby.
Radim Vizváry (foto David Konečný)

Druhou část letošní festivalové přehlídky otevře ve středu 9. října návrat na Děčínský zámek, kde se představí pěvecké duo Simona Šaturová a Markéta Cukrová za klavírního doprovodu Vojtěcha Spurného ve Dvořákových Moravských dvojzpěvech. Kriticky ceněnou nahrávku tohoto vokální skvostu z odkazu našeho čelného skladatele vydal Supraphon v loňském roce. Koncertně je tento program uváděný spíše zřídka, o to větší zásluhou je jeho zařazení na program největšího severočeského hudebního festivalu.

Neotřelý hudební zážitek slibuje spojení hudebních světů regionálního rodáka ze Stráže pod Ralskem Heinricha Ignaze Franze Bibera, představitele baroka, s temperamentním tangem zosobněným tvorbou Argentince Astora Piazzolly. Téma lásky k bohu v kontrastu k lásce k člověku představí respektovaný a ceněný německý soubor Lautten Compagney Berlin společně s výraznou osobností houslové školy Julií Schröder, a to v pátek 11. října v kostele sv. Petra a Pavla v Prysku.

Soubor, který od počátku umělecky formuje festival Lípa Musica, je jeho rezidenční ansámbl Schola Gregoriana Pragensis, ze které vzešel i zakladatel a ředitel festivalu Martin Prokeš. Logické bytostné spojení se tedy na program festivalu pravidelně navrací. Letos při příležitosti festivalové premiéry v Ústí nad Labem, kde zazní výjimečný reflexivní projekt Dialog lidského hlasu a strun, v němž spolu hovoří Schola Gregoriana Pragensis a populární český violoncellista Jiří Bárta v dílech sahajících od gregoriánského chorálu až do dílen soudobých skladatelů Pärta či Gubajduliny. Tento koncert se uskuteční v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Ústí nad Labem v neděli 13. října.

Umělecká garance Josefa Špačka otevřela festivalové dveře celé řadě světových osobností na poli instrumentální hudby. Výjimečným počinem bylo představení mimořádného sextetu sestaveného z předních sólistů, které ke spolupráci přizval právě Josef Špaček. Jedním z nich je i violoncellista Julian Steckel, který patří ke špičce současné violoncellové generace v celosvětovém měřítku a na Lípě Musice se kromě role komorní představí i na svém vlastním sólovém recitálu na zámku v Doksech s díly Bacha, Dutilleuxe, Kodályho. Koncert se uskuteční v sobotu 19. října.

Lípa Musica není jen hudebním festivalem, ale každý rok do své programové nabídky zařazuje i projekty z pohybového umění. V letošním roce to premiérově bude pantomimické umění, které českolipským divákům představí významná osobnost evropského formátu Radim Vizváry. Tento žák Borise Hybnera a držitel ceny Thalie na festival přiveze svůj ceněný projekt Sólo, který je zajímavým průřezem pantomimickým uměním od jeho klasických počátků až po žhavou současnost. Sólo bude předposledním českolipským zastavením festivalu a uskuteční se v místním Jiráskově divadle.

Závěrečný koncert festivalu slibuje skutečnou lahůdku v podobě vystoupení fenomenálního souboru Janoska Ensemble. Tento výjimečně úspěšný soubor s převážně slovenskými kořeny je revolučním zjevem na poli klasické hudby a jeho originální přístup k interpretaci klasické hudby a jejímu fúzováním s dalšími hudebními styly si získal obdiv u kritiky, uměleckých souputníků i publika po celém světě. Není pravidlem, že by se debutová nahrávka dočkala záhy ocenění v podobě zlaté desky, a to rovnou u vydavatelství Deutsche Grammophon, ale Janoska Ensemblu se to povedlo. Čtveřice výjimečně talentovaných hudebníků, která bývá připodobňována populární kapele The Beatles, a na niž pějí chválu osobnosti typu Anna Netrebko, Julian Rachlin, Mischa Maisky ad., uzavře letošní 18. ročník MHF Lípa Musica v sobotu 26. října v Městském divadle v Novém Boru.

Tradičně nebude začátkem listopadu chybět ani festivalový epilog zaměřený na talentovanou mládež, kterou vychovává českolipská Základní umělecká škola. Na mistrovských kurzech a společném vystoupení pro veřejnost bude letos s žáky pracovat sám Josef Špaček. Nabídka 18. ročníku Lípa Musica je pestrá a již nyní můžeme avizovat i hvězdu příštího 19. ročníku, kterou bude prestižní soubor L’Arpeggiata Christiny Pluhar…

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat