Druhý ostravský Hamlet

Premiéra Thomasova operního Hamleta, o níž jsme psali zde, v nás vyvolala touhu, abychom viděli také alternující umělce. Při čtvrtém představení opery nás sice nečekalo kompletní druhé obsazení, při reprízách se to v běžném repertoárovém provozu už těžko podaří, ale jiný byl Hamlet (Roman Hoza), Claudius (Jan Šťáva), Polonius (Zdeněk Plech) a Horatio (Roman Vocel). Královnou večera byla stejně jako na premiéře Jana Sibera v roli Ofélie, kterou interpretovala dokonale, bez premiérového přepětí. Její výkon má přinejmenším evropské parametry, je obdivuhodný.

A.Thomas: Hamlet - Jana Sibera (Ophélie) a sbor opery NDM - NDM Ostrava 2016 (foto Martin Popelář)
Ambroise Thomas: Hamlet – Jana Sibera (Ophélie) a sbor opery NDM – NDM Ostrava 2016 (foto Martin Popelář)

Premiérový Hamlet Thomas Weinhappel byl výrazně sebestředný, pěvec si byl zjevně vědom, že je ohniskem veškerého dění. Nemyslím to v negativním slova smyslu, k jeho rozevlátému romantickému typu troška toho histrionství tak trochu patří. Hozův pětadvacetiletý Hamlet je zemitější, zádumčivější a emotivnější především ve vztahu k Ofélii. Prozpívává svou roli poctivě, jen zpočátku nepatrně technicky zakolísal ve zvláště vypjatých místech. Jeho znělý baryton má krásnou barvu a je schopen jemných dynamických odstínů. Role Hamleta je mimořádně obtížná po všech stránkách, Roman Hoza měl však mimořádné štěstí, že se při její tvorbě setkal s režisérem, který inscenaci vypracovává do všech „tradičních“ detailů, což znamená, že každá z postav je tvarována jako výrazný jedinec a zároveň je součástí podrobně modelovaných vztahů mezi postavami.

A.Thomas: Hamlet - Roman Hoza (Hamlet) - NDM Ostrava 2016 (foto Martin Popelář)
Ambroise Thomas: Hamlet – Roman Hoza (Hamlet) – NDM Ostrava 2016 (foto Martin Popelář)

Stejně postupuje režisér Radovan Lipus při vytváření celé inscenace, kterou skládá jako dokonalou mozaiku z mnoha přesně zasazených kamínků. Hoza spolupracoval s režisérem, který dokáže herce i inscenaci formovat se stálým nadhledem nad architekturou celku. Je jednou ze vzácných výjimek u nás. Na Hozovu výkonu je patrné, že přesně ví, o čem jeho postava je, jaké má vztahy k ostatním postavám. Závěrečné zhroucení nad zemřelou Ofélií,  které předal svou královskou korunu, je strhující. Jeho Hamlet je bytost z masa a kostí, zpočátku mu sice poněkud chybělo soustředěnější pohybové napětí a sebevědomější držení těla – je to přece princ, který je zvyklý pohybovat se na veřejnosti s určitou grácií, a to samozřejmě i ve chvíli, kdy ztratil svého milovaného otce.

A.Thomas: Hamlet - Jan Šťáva (Claudius), Roman Hoza (Hamlet) - NDM Ostrava 2016 (foto Martin Popelář)
Ambroise Thomas: Hamlet – Jan Šťáva (Claudius), Roman Hoza (Hamlet) – NDM Ostrava 2016 (foto Martin Popelář)

Velmi zaujal Jan Šťáva jako Claudius, jeho bas se stále zněleji a průrazněji prosazuje v celém svém rozsahu a také představitelsky byl přesvědčivý. Nemůžeme si stěžovat, že bychom neměli dobré pěvce. Pokud budou spolupracovat se stejně kvalitními režiséry a dirigenty, máme se na co těšit.

A.Thomas: Hamlet - Jan Šťáva (Claudius), Roman Hoza (Hamlet) - NDM Ostrava 2016 (foto Martin Popelář)
Ambroise Thomas: Hamlet – Jan Šťáva (Claudius), Roman Hoza (Hamlet) – NDM Ostrava 2016 (foto Martin Popelář)

Představení v úterý 29. března bylo beznadějně vyprodané a mělo nádhernou atmosféru. Na jevišti i v orchestřišti bylo znát cílevědomé soustředění všech účinkujících a snad ještě příjemnější byly reakce vnímavého publika. Diváci sledovali inscenaci opravdu soustředěně a odměnili působivou inscenaci intenzivním nadšeným potleskem. Mimořádný zážitek.

Hodnocení autorky recenze: 100%

Ambroise Thomas:
Hamlet
Hudební nastudování a dirigent: Tomáš Brauner
Režie: Radovan Lipus
Scéna: David Bazika
Kostýmy: Eva Kotková
Pohybová spolupráce: Igor Vejsada
Videoprojekce: Otakar Mlčoch
Sbormistr: Jurij Galatenko
Dramaturgie: Eva Mikulášková
Premiéra 3. března 2016 Národní divadlo moravskoslezské Ostrava
(psáno z reprízy 29. března 2016)

Claudius – Jan Šťáva
Gertrude – Janja Vuletic
Hamlet Roman Hoza
Polonius – Zdeněk Plech
Ophélie – Jana Sibera
Laërte – Martin Šrejma
Marcellus – Tomáš Kořínek
Horatio – Roman Vocel
Přízrak – Václav Živný
První hrobník – Petr Urbánek
Druhý hrobník – Aleš Burda

www.ndm.cz

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Hodnocení

Vaše hodnocení - Thomas: Hamlet (NDM Ostrava)

[yasr_visitor_votes postid="203532" size="small"]

Mohlo by vás zajímat