Letošní Dvořákovu Prahu zahájí Christian Thielemann

Zahajovací koncert devátého ročníku mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha bude 5. září patřit Saskému státnímu orchestru pod taktovkou Christiana Thielemanna.

Christian Thielemann (foto © Matthias Creutziger)
Christian Thielemann (foto © Matthias Creutziger)

Vedle rezidenčního orchestru České filharmonie s Jiřím Bělohlávkem a Jakubem Hrůšou bude Rudolfinum hostit dále například Londýnský symfonický orchestr s dirigentem Gianandreou Nosedou, který doprovodí violoncellistu Jiřího Bártu.

„Festival zahajujeme orchestrem, který je sice zeměpisně blízko a relativně dostupný, ale v hudebním světě je považován za velmi vzácné a nedostupné zboží,“ řekl umělecký ředitel festivalu Marek Vrabec.

Saský státní orchestr Drážďany přednese díla Maxe Regera, Ludwiga van Beethovena a Richarda Strausse. V Beethovenově houslovém koncertu se jako sólista představí Nikolaj Znaider. Dále na festivalu například vystoupí houslista Gidon Kremer se souborem Kremerata Baltica či Orchestr Národní akademie Svaté Cecílie pod vedením Antonia Pappana, který bude program letošní Dvořákovy Prahy uzavírat. Součástí festivalu bude také recitál ruského klavíristy Borise Berezovského.

Kurátorem Komorní řady je britský houslista a popularizátor hudebního dění Daniel Hope. Ten na „festival uvnitř festivalu“ konaný v Anežském klášteře přizval například loňského kurátora Iva Kahánka a vůdčí osobnosti Společnosti komorní hudby Lincolnova centra v New Yorku violoncellistu Davida Finckela a klavíristku Wu-Han. V rámci komorní řady se uskuteční také písňový recitál tenoristy Pavla Černocha.

Festival letos nabízí všechny Dvořákovy symfonické básně na motivy Erbenovy Kytice a koncertní předehry v podání České filharmonie. Koncert duchovní hudby představí v katedrále svatého Víta koncept spojující hudbu mistrů renesanční polyfonie se soudobou hudbou Johna Tavenera. V nabídce nechybí program pro rodinné publikum a debutový Den D věnovaný mladým umělcům.

Česká filharmonie jako rezidenční orchestr festivalu představí v rámci série Dvořák Collection III všechny Dvořákovy symfonické básně a koncertní předehry. S Českou filharmonií vystoupí na koncertech americká houslistka Hilary Hahn, barytonista Svatopluk Sem a Pražský filharmonický sbor pod vedením Lukáše Vasilka.

Podle ředitele pořádající Akademie klasické hudby Roberta Koláře se letos zvýšil rozpočet festivalu o zhruba dva a půl milionu korun na přibližně čtyřicet milionů korun. Vedle zisku ze vstupného ho kryje kombinace veřejných a privátních finančních zdrojů. Předprodej vstupenek začíná dnes.

Související články


Napsat komentář