Druhý ročník Lednicko / Valtického hudebního festivalu zahájí světoznámý Pavel Haas Quartet

Druhý ročník Lednicko / Valtického hudebního festivalu proběhne letos od 30. září do 14. října a vdechne tak život nádherným stavbám Lednicko-valtického areálu. Záměrem zakladatele a ředitele festivalu, houslisty Jiřího Partyky, je navázat na odkaz rodu Liechtensteinů, který v tomto čase pořádal tradiční slavnosti a hony a zval při té příležitosti na svá panství hudební soubory z Vídně a Brna.

„V době panování rodu Liechtensteinů byla oblast Lednicko-valtického areálu kulturním centrem s mezinárodním věhlasem. Na tuto tradici bychom rádi navázali. Znělkou festivalu je lovecká fanfára rodu Liechtensteinů, perličkou letošního ročníku je pak to, že zazní skladba, kterou Wolfgang Amadeus Mozart věnoval Aloisi I. Liechtensteinovi. Pohráváme si s drobnými detaily a kombinujeme tak genius loci s kulturním odkazem místa a se současným světem klasické hudby. Věřím, že právě tyto souvislosti diváka zaujmou,“ říká Jíří Partyka.

Autorem několika staveb v areálu byl geniální architekt rodu Liechtensteinů Josef Hardtmuth – současník, obdivovatel a později i donátor Wolfganga Amadea Mozarta a Franze Schuberta. Poctu těmto skladatelům během osmi koncertů složí špičkové soubory jako PhilHarmonia Octet Prague, Janáčkův komorní orchestr, Barocco sempre giovane, s nimiž vystoupí mladí sólisté: Kateřina Javůrková – lesní roh, Jan Mráček – housle nebo Patricia Janečková – soprán. Festival zahájí světoznámý Pavel Haas Quartet a ukončí ho Filharmonie Bohuslava Martinů pod taktovkou Vojtěcha Spurného s vynikajícím violoncellistou Jiřím Bártou.

Významnou historickou postavou jihomoravského regionu byl kapelník dechového souboru knížete Liechtensteina, Josef Triebensee, jenž objednával z Vídně nemalé množství komorních skladeb a oper pro tehdejšího majitele panství Aloise I. Na objednávku pro tohoto milovníka umění zkomponoval jeden ze svých opusů i Wolfgang Amadeus Mozart a to v rekordním čase 48 hodin. Serenáda c moll zazní v neděli 1. října v Dianině chrámu během koncertní Pocty Alosi I. Liechtensteinovi. Dianin chrám přezdívaný Rendez-vous vznikl v letech 1810–1813 podle plánů architekta a knížecího stavebního ředitele Josefa Hardtmutha. Reliéfní výzdoba odkazuje na antickou mytologii. Jednotlivé příběhy mají společný atribut, a to bohyni lovu Dianu, potažmo i jejího bratra – boha slunce Apolla. Tato romantická stavba parafrázuje římské triumfální oblouky a původně sloužila k letním a podzimním loveckým slavnostem, koncert v rámci Lednicko / Valtického hudebního festivalu je výjimečnou příležitostí k návštěvě jejího interiéru.

Ředitel festivalu Jiří Partyka by chtěl koncerty vážné hudby nabízet návštěvníkům každý rok v říjnu. Rád by opět z Lednicko-valtického areálu udělal kulturní centrum regionu, tak jak tomu bylo v minulosti. První ročník festivalu v loňském roce představovaly dva koncerty, které navštívilo tisíc diváků, po skončení pořadatelé obdrželi mnoho pochvalných ohlasů. Jiří Partyka v současné chvíli již plánuje třetí ročník festivalu. „Chtěl bych se zaměřit na skladby vídeňského klasicismu, které zněly ve Valticích a Lednici na začátku 18. století,“ prozrazuje dramatur Jiří Partyka.

Vstupenky na festival lze pořídit na www.lvhf.cz nebo v síti Ticketportal.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat