Druhý týden oslav s Lípou Musicou

Po slavnostním zahájení s Radkem Baborákem a Českou Sinfoniettou (naši recenzi najdete zde) bude patnáctý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica pokračovat tradičním a velmi populárním koncertem při svíčkách v Zahrádkách u České Lípy. Sugestivní svatostánek uprostřed polí, kde se zastavil čas a nedorazila ani elektřina, prosytí hudbou kvarteto vynikajících hráčů na dechové nástroje. V dalších dnech Lípa Musica nabídne setkání s kytaristou Pavlem Steidlem, německým ansámblem VocaMe či Pražskými barokními trumpetisty a Danielou Valtovou Kosinovou.

Trio Arundo (foto MHF Lípa Musica)
Trio Arundo (foto MHF Lípa Musica)

Program zahrádeckého koncertu při svíčkách nabídne nejen originální skladby pro fagot, hoboj, klarinet a basetový roh, ale také výjimečnou transkripci proslulých Goldbergových variací v podání Tria Arundo, které navíc posílí i hráč na basetový roh Karel Dohnal. Autorem této neobvyklé transkripce je fagotista Václav Vonášek, který říká: „Goldbergovy variace jsou jednou z těch skladeb, které bych mohl poslouchat až do zemdlení. Bachova genialita je patrná v každém detailu, což činí tuto hudbu velice flexibilní, co se interpretace a nástrojového obsazení týče. Od počátku jsem snil o možnosti si alespoň část Goldbergových variací zahrát. Jelikož se pokusy nacvičit některé pasáže na klavír ukázaly jako bláhové, rozhodl jsem se upravit vybrané variace pro dechové trio. Tato verze byla však od počátku provizorní: jednak jsou některé variace čtyřhlasé a především je nutno vyplnit rozsahovou mezeru mezi klarinetem a fagotem. Jediným nástrojem, který mohl tuto funkci zastat, se ukázal být basetový roh (nacházející se dnes jinak bohužel na seznamu ohrožených druhů). Barevně i rozsahově mezi ostatní nástroje skvěle zapadá a také díky tomu, že jsem přesvědčil ke spolupráci vynikajícího hráče Karla Dohnala, jsem mohl uskutečnit svůj sen o provedení kompletních Goldbergových variací.“

Fagot byl Václavu Vonáškovi vybrán coby neúspěšnému klarinetistovi po přijímacích zkouškách na konzervatoř a dnes je tento umělec nejen prvotřídním sólistou, ale také členem České a Berlínské filharmonie. A tohoto svého úspěchu si Vonášek také nejvíce cení. „Být jedním z Berlínských filharmoniků je něco, o čem se většině hudebníků (včetně mě) ani nesnilo,“ dodává Vonášek.

Koncert v Zahrádkách se uskuteční v pondělí 19. září. V pátek je pak pro Českou Lípu připraven návrat našeho fenomenálního kytaristy Pavla Steidla, který představí svůj sólový program s převážně španělskou kytarovou hudbou v bazilice Všech svatých.

Pavel Steidl (foto Jan Záliš/archiv MHF Lípa Musica)
Pavel Steidl (foto Jan Záliš/archiv MHF Lípa Musica)

Druhý festivalový víkend pak přinese setkání s ženským vokálním souborem VocaMe, složeným z renomovaných pěvkyň z oboru interpretace staré hudby, které působí pod vedením Michaela Poppa. Svůj první projekt s představením tvorby byzantského skladatele z devátého století realizovali ještě pod ansámblem Furore. Koncerty zavedly VocaMe na renomované festivaly po celé Evropě. Na Mezinárodní hudební festival Lípa Musica tento úspěšný a renomovaný soubor přiveze program, v němž představí mystickou osobnost německé skladatelky, „rýnské Sibyly“ Hildegardy von Bingen.

VocaMe (foto Severin Schweiger/archiv MHF Lípa Musica)
VocaMe (foto Severin Schweiger/archiv MHF Lípa Musica)

Závěr týdne pak bude patřit hudbě barokní. Ve Filipově u Rumburku, proslaveném zázračnou bazilikou Panny Marie, která letos slaví stopadesáté výročí, se bude konat Slavnost trumpet. Společný projekt souboru Prague Baroque Trumpets pod vedením předního českého trumpetisty Marka Zvolánka, který zahájil loňský ročník festivalu, a přední české varhanice Daniely Valtové Kosinové si klade za cíl upozornit na zřídka uváděnou hudební literaturu pro toto nástrojové obsazení z dílen českých i světových skladatelů.

Prague Baroque Trumpets (foto archiv MHF Lípa Musica)
Prague Baroque Trumpets (foto archiv MHF Lípa Musica)

www.lipamusica.cz

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat