Týden s hudbou (177)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

kalendářCo přinese tento týden
Praha
Komorní cyklus K zařadil v pondělí 19. září do Českého muzea hudby koncert Dechového kvinteta PKF, které vystoupí společně s Janem Čenským (umělecký přednes). V programu zazní díla Maurice Ravela, Jacquese Iberta a Clauda Debussyho.

České muzeum hudby (zdroj nm.cz)
České muzeum hudby (zdroj nm.cz)

Závěrečný koncert komorní řady Dvořákovy Prahy zazní v pondělí 19. září v Rudolfinu. Vystoupí na něm Daniel Hope (housle), Paul Neubauer (viola), David Finckel (violoncello) a Wu Han (klavír). Do tematické řady spirituálních koncertů bude patřit úterní vystoupení Tallis Schollars s Peterem Phillipsem, Martinů Voices vedených Lukášem Vasilkem a přizvaných sólistů. Uskuteční se v prostoru katedrály sv. Víta a přinese spojení tvorby mistrů renesanční vokální polyfonie se současnou hudbou. V pátek Dvořákovu síň Rudolfina obsadí Česká filharmonie vedená Jiřím Bělohlávkem, Lukáš Vasilek povede Pražský filharmonický sbor, sólistou večera se stane Svatopluk Sem, program bude tvořit hudba Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů. Závěrečný koncert Dvořákovy Prahy a také festivalové řady světových orchestrů posluchači vyslechnou v sobotu, v podání Orchestra dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia pod taktovkou Antonia Pappana, spolu s nimi se představí i americký houslista Gil Shaham.

Antonio Pappano (foto © ROH / Clive Barda)
Antonio Pappano (foto © ROH / Clive Barda)

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK bude na svých abonentních koncertech ve středu 21. a ve čtvrtek 22. září ve Smetanově síni Obecního domu ctít zkratku ve svém názvu. F symbolizující filmovou hudbu bude reprezentovat provedení suity z filmu Kmotr, kterou napsal Nino Rota. Koncertní K pak připadne finskému rodáku Janu-Eriku Gustafssonovi (violoncello), který provede Dvořákův Koncert pro violoncello a orchestr h moll. Druhým sólistou večera bude Janne Saksala, vedoucí kontrabasů Berlínské filharmonie, který zahraje Rotovo Divertimento. To vše pod taktovkou šéfdirigenta FOK Pietari Inkinena.

 

Regiony
Festival Lípa musica uvede v pondělí v kostele svaté Barbory v Zahrádkách hudební večer s názvem Jen se rozplynout – tradiční koncert při svíčkách, jehož program, složený z děl Johanna Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadea Mozarta a Bohuslava Martinů, zazní v interpretaci tria Arundo. Páteční večerní program Za hranice možného bude uveden v Biberově kapli v České Lípě, kde na kytaru zahraje Pavel Seidl. Ženská záležitost, to je název sobotního vystoupení dámského německého hudebního seskupení VocaMe, které se publiku představí v kostele Všech svatých v Litoměřicích. Pražští barokní trumpetisté zahrají v neděli v Bazilice Panny Marie ve Filipově u Rumburka, jejich koncert nese název Ceremony of trumpets.

VocaMe (zdroj FB stránka souboru)
VocaMe (zdroj FB stránka souboru)

V pondělí 19. září se v Klášterním kostele v Šumperku uskuteční koncert komorního orchestru Harmonia Praga. Orchestr během svého vystoupení předvede mimo jiné Sinfonii in C Antonia Vivaldiho, Bachův Air ze Suity D dur nebo Mozartovo Divertimento D dur KV 136. Uměleckým vedoucím komorního orchestru Harmonia Praga je Miroslav Vilímec, dlouholetý koncertní mistr České filharmonie.

V úterý 20. září zazní v Redutě na Zelném trhu v Brně Písňové cykly Bohuslava Martinů a Jana Nováka, Uspávanky Václava Kaprála a Choreae Vernales Jana Nováka v podání souboru Ensemble Opera Diversa, sólových vokálních partů se ujme mezzosopranistka Lucie Hilscherová, která s Ensemble Opera Diversa spolupracuje od roku 2011.

Ensemble Opera Diversa (zdroj FB stránky souboru)
Ensemble Opera Diversa (zdroj FB stránky souboru)

Prvním počinem abonentního cyklu pardubických koncertů Barocco sempre giovane bude ve čtvrtek 22. září večer francouzské hudby v Rytířském sále Zámku Pardubice, na němž vystoupí Jana Boušková (harfa), Jan Ostrý (flétna), Igor Františák (klarinet) a Barocco sempre giovane. V programu zazní díla, která zkomponovali Jean-Philippe Rameau, Claude Debussy, Maurice Ravel, Michel Tournier a François-Adrien Boieldieu.

Jana Boušková (foto jana-bouskova.com)
Jana Boušková (foto jana-bouskova.com)

Brno Contemporary Orchestra zahají svůj cyklus B v pátek 23. září, v Domě umění města Brna pořadem nazvaným Brno?, jehož program budou tvořit díla brněnské kompoziční školy, autorů žijících i zesnulých. Soubor BCO – Brno Contemporary Orchestra byl založen v roce 2011 s cílem hrát současnou světovou hudbu v Česku a českou hudbu po celém světě (s přesahy k hudbě dvacátého století), uměleckým vedoucím souboru je Pavel Šnajdr.

V kostele svatého Václava v Dobrušce se v neděli 25. září uskuteční v rámci Hudebního festivalu F. L. Věka koncert s programem sestaveným z děl Fritze Kreislera a Antonia Vivaldiho. Vystoupí na něm houslista Pavel Šporcl za doprovodu souboru Barocco sempre giovane.

Kostel svatého Václava v Dobrušce (zdroj archiv)
Kostel svatého Václava v Dobrušce (zdroj archiv)

 

kalendářZaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí

12. září se v Gran Teatro La Fenice v Benátkách uskutečnil zahajovací koncert Orchestra Filarmonica della Fenice pod uměleckým vedením Eivinda Gullberga Jensena. Houslového solového partu se ujal Guy Braunstein. Zazněla díla Richarda Wagnera, Felixe Mendelssohna-Bartholdyho a Petra Iljiče Čajkovskeho. Nejen o rozdílnosti v přístupu k interpretaci se dočtete v recenzi zde.

Zahajovací koncert Orchestra Filarmonica della Fenice 2016 - Eivind Gullberg Jensen, Guy Braunstein, Orchestra Filarmonica della Fenice - 12.9.2016 Venezia (foto © Walter Garosi)
Zahajovací koncert Orchestra Filarmonica della Fenice 2016 – Eivind Gullberg Jensen, Guy Braunstein, Orchestra Filarmonica della Fenice – 12.9.2016 Venezia (foto © Walter Garosi)

Do nepříjemné situace se dostala Vídeňská státní opera, když se potvrdilo, že jeden ze zaměstnanců technického provozu onemocněl tuberkulózou. V následujících dnech se proto musí devět set padesát osob (administrativní pracovníci, technici i umělci) podrobit kontrolním testům.

Musiktheater v Linci uvedl 16. září premiéru opery Giuseppe Verdiho Falstaff. Šéfdirigent Dennis Russel Davies nastudoval Falstaffa s Bruckner orchester Linz, sborové party zpíval Operní soubor Musiktheateru v Linci pod vedením sbormistra Georga Leopolda. Režie tohoto představení se ujal Guy Montavona (hlavní intendant opery v Essenu), odehrálo se na realistické scéně, s kostýmy Hanka Irwina Kittela. Podrobnou recenzi opery přinášíme zde.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat