V Brně začala Janáčkova soutěž, s tubou a hornou přijel rekordní počet hudebníků

Rekordních 160 mladých hráčů na tubu a lesní roh se přihlásilo do Mezinárodní soutěže Leoše Janáčka v Brně. Její dvaadvacátý ročník začal dnes ráno, vítěze určí mezinárodní porota ve čtvrtek. Soutěž pořádá Hudební fakulta Janáčkovy akademie múzických umění v Brně ve spolupráci s Nadací Leoše Janáčka.

„Soutěž se v posledních letech zařadila jak počty přihlášených účastníků, tak i kvalitou předvedených výkonů mezi největší evropské soutěže. Přestože se letos ve stejnou dobu konají prestižní mezinárodní soutěže pro lesní roh v Mnichově a pro tuby v Düsseldorfu, je o účast v Brně enormní zájem,“ uvedl prezident akce a děkan pořádající fakulty Jindřich Petráš.

Brno letos přilákalo mladé hudebníky do pětatřiceti let z většiny evropských zemí, Japonska, Spojených států či Brazílie. Dějištěm prvních dvou kol soutěže je koncertní sál hudební fakulty a Divadlo na Orlí.

Divadlo na Orlí Brno (zdroj commons.wikimedia.org/Ben Skála, Benfoto)
Divadlo na Orlí Brno (zdroj commons.wikimedia.org/Ben Skála, Benfoto)

Závěrečné kolo hostí ve čtvrtek Besední dům. Nejlepší z nejlepších z obou oborů tam doprovodí Janáčkova filharmonie Ostrava pod taktovkou Stanislava Vavřínka. Veškerá vystoupení soutěžících jsou veřejně přístupná. Vstup na všechny koncerty je volný.

Vítěze soutěže v každém oboru čeká odměna 100.000 korun, druhé a třetí místo jsou spojeny s částkami 70.000 a 40.000 korun. V Mezinárodní soutěži Leoše Janáčka se v cyklu pěti let střídá celkem deset hráčských oborů. Příští rok se utkají pianisté a varhaníci.

 

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat