Dva recitály Pavla Steidla nadchly Dobrušku
Myslet jen na to, co člověk právě dělá. Tak zní jeden z receptů na štěstí. V neděli byl v Dobrušce člověk, o jehož štěstí se nedalo pochybovat. Pátý koncert Mezinárodního hudebního festivalu F. L. Věka v Dobrušce patřil Pavlu Steidlovi, jednomu z nejlepších kytaristů. Recitál se z důvodu malé kapacity míst uskutečnil dvakrát. Málokdy se vidí někdo, kdo si své „řemeslo“ takto užívá, málokdy se do hry na kytaru vejde tolik emocí, kolik jich v neděli znělo dobrušskou synagogou.
I kdyby posluchače oddělovalo od hudebníka sklo, které by nepropustilo zvuk, mohli by vytušit, jaká hudba právě zní. Pavel Steidl totiž na kytaru nehrál, on s ní souzněl natolik, že při hře vystřídal bezpočet tváří, jeho mimika mluvila stejně jako kytara. A pokud by se někdo zadíval pozorně do tváří posluchačů, pravděpodobně by viděl změny i u nich, při hře Pavla Steidla totiž nešlo zůstat mimo. Svou zásluhu měla i bravurní technika, která byla podtržena programem postaveným na kontrastech. První část nabídla díla skladatelů devatenáctého století a ukázala rozdílnost v rámci jednoho období, jako vynikající kytarový skladatel tu byl představen i Niccolo Paganini. Druhá část byla poctou české skladatelce Janě Obrovské. Už první tóny přesvědčily, že kytara zde nabízí něco zcela nového, emotivní hudbu plnou silné dynamiky a překvapivých zvratů. Snad se tato nevšední skladatelka, která zemřela v roce 1987, dočká častějšího předvedení na pódiích, podle slov Pavla Steidla se v tomto směru blýská na lepší časy.Pro vynikající dojem z koncertu však byly důležité ještě dva faktory – nástroje a akustika. Skladby devatenáctého století se v neděli hrály na kytaru vyrobenou kolem roku 1820. Nic lepšího je nemohlo potkat. V druhé polovině se představil „František“. Tak totiž říká Pavel Steidl kytaře z roku 1926, jejímž stavitelem byl Simplicio, křestním jménem Francesco. „František“ zněl skvěle. Druhým faktorem je akustika. S tou bývají hudebníci v synagoze spokojeni. Co jí říká Pavel Steidl? „Fantastická!“ odpověděl bez jediného zaváhání.
Se stejnými pocity se loučili s pátým koncertem Mezinárodního hudebního festivalu F. L. Věka i všichni posluchači. A už teď se mohou těšit na příští týden, v neděli je na programu dílo, které se řadí k tomu nejlepšímu, co kdy na hudebním poli vzniklo, Requiem Wolfganga Amadea Mozarta.
Mezinárodní hudební festival F.L.Věka 2012
Pavel Steidl – kytarový recitál
28.října 2012 Synagoga v Dobrušce
program:
Niccolo Paganini: Sonaty a Ghiribizzi (výběr)
Marco Aurelio Zani de Ferranti: Fantasie caprice op.4
Jana Obrovská: Hommage a Choral Gothique
Pavel Steidl: Hommage a Jana Obrovská
Foto Jan Ježdík
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]