Dvacáté Letní slavnosti staré hudby již tento týden zahájí měsíc oslav

Ve čtvrtek 11. července 2019 začíná jubilejní ročník nejstaršího pražského festivalu staré hudby. Letní slavnosti staré hudby tentokrát zahájí ve zvlášť slavnostním duchu koncertem s názvem Jubilate Deo, ve kterém spojí síly domácí vokální soubor Cappella Mariana a drážďanská Instrumenta Musica. V kostele sv. Šimona a Judy společně představí monumentální díla určená původně pro velkolepé prostory benátských a saských chrámů. Koncert v přímém přenosu odvysílá Český rozhlas Vltava a přenáší jej také na vlnách Eurorádia (EBU).
Collegium Marianum (zdroj LSSH)

Druhý festivalový večer, který se proběhne 17. července, nabídne rozverné představení pro velké i malé bez rozdílu věku. Taneční projekt Balet o kávě je dílem polského tanečního souboru Cracovia Danza Ballet a známé choreografky Romany Agnel, která ke spolupráci přizvala pražské Collegium Marianum. Na prknech Divadla ABC, někdejšího sídla satirického Osvobozeného divadla, se v žertovné choreografii představí nejen roztančená kávová zrnka, ale rovnou celý kávový servis. Tanečníci totiž přivezou exkluzivní kostýmy evokující míšeňský porcelán, z něhož kdysi mohl v Café Zimmermann pít i samotný Johann Sebastian Bach. Právě na jeho hudbu se také bude tančit, mimo jiné na jeho slavnou Kávovou kantátu, v níž se představí pěvečtí sólisté Patricia Janečková a Jaromír Nosek.

Letní slavnosti staré hudby pozvou letos návštěvníky na dobrodružnou cestu za objevováním staré hudeb již po dvacáté. Hlavní dramaturgyně festivalu Jana Semerádová vzpomíná, jak v počátcích festivalu na přelomu tisíciletí nikdo z organizátorů netušil, co se z Letních slavností staré hudby stane: „Je to fenomén, o kterém se mluví, přehlídka toho nejlepšího z oblasti staré hudby, jejíž ozvuky doznívají daleko za hranicemi Prahy a České republiky. Letošní ročník je bilanční a výjimečný, ale díky pečlivému důrazu na výběr míst a pestrost repertoáru, je každý ročník sám o sobě svátkem.“. Letní slavnosti staré hudby se v každém z uplynulých dvou let zaměřily na specifickou oblast či tematiku a pomohly tak odkrýt celou řadu hudebních i hudebně-historických souvislostí. Ředitelka festivalu Josefína Knoblochová dodává: „Letní slavnosti staré hudby jsou festivalem s vlastním přesvědčením, vizemi, vkusem a názorem, festivalem otevřeným novým podnětům a výzvám a nabitým inspirativní energií.“

Úvodní koncert se koná v kostele sv. Šimona a Judy v Dušní ulici. Ten je díky svým balkónům a ochozům ideálním místem pro provádění vícesborových skvostů autorů, jako jsou Giovanni Gabrieli, Orlando di Lasso nebo Heinrich Schütz, kdy jsou skupiny zpěváků a instrumentalistů rozmístěny v chrámovém prostoru tak, aby využily všechny jeho akustické možnosti a efekty. Benátky byly v 16. a 17. století Mekkou evropského sborového umění a inspirací pro mnohé autory ze Záalpí. Právě na tuto fascinaci a vzájemné ovlivňování poukazuje tento koncert. Brilantní Cappellu Marianu doprovodí instrumentální soubor, který v saských Drážďanech založil Ercole Nisini, původem z Itálie, který je fenomenálním hráčem na sackbut, tedy historický pozoun. Autorem hudebního nastudování je Vojtěch Semerád. Vedle zmiňovaných sackbutů se na pódiu představí altové a basové dulciany (fagoty), cinky (dřevěné dechové nástroje, které se ovšem díky druhu nátrubku obvykle řadí k žesťovým nástrojům), teorba (basová loutna) anebo „arpa doppia“ – barokní trojřadá harfa.

Program pak pokračuje koncertem s převážně španělským repertoárem a s názvem Corazón español dne 22. července v Zámku Troja, dále vystoupením belgického vokálního kvinteta Utopia v Klášteře sv. Anežky České, kde 25. července uvede program Rosa mystica a v něm skvosty franko-vlámské renesanční polyfonie. Další projekt zve posluchače opět do Zámku Troje, kde budou tentokrát tón udávat mistři francouzského baroka a jejich komorní kantáty a instrumentální díla. V programu nazvaném V zahradách múz se představí pět špičkových francouzských a českých instrumentalistů a skvělá francouzská sopranistka Chantal Santon-Jeffery. Poslední červencový den bude patřit lahodnému souzvuku violy da gamba a loutny v podání dvou virtuosů (Due virtuosi), Vittoria Ghielmiho a Lucy Piancy. Velkolepý závěr jubilejního ročníku 8. srpna v Rudolfinu pak bude patřit opět francouzské hudbě, tentokrát ve spojení s tancem. Špičkové vokální sólisty Katherine Watson (Velká Británie) a Reinouda Van Mechelena (Belgie) doprovodí orchestr Collegium Marianum. Pásmo sestavené z těch nejkrásnějších árií a instrumentálních kusů Jeana-Philippa Rameaua, Jeana-Marii Leclaira a dalších vzniklo po vzoru představení, jaká se v 18. století hrávala v královském sídle ve Versailles – odtud název Večer pro krále. Děj, který vedle dvou pěveckých protagonistů vyprávějí také dva taneční sólisté ze soboru Les Cavatines, nás provede scénami od něžného Pastorale přes dramatickou Bouři, Svár a Podsvětí až k závěrečnému shledání a smíru.

Mohlo by vás zajímat