Dvořák a Berio s Českou filharmonií

V pražském Rudolfinu se dnes uskuteční první ze tří koncertů České filharmonie, na kterém zazní díla Antonína Dvořáka a Luciana Beria. První český orchestr pod vedením Semjona Byčkova provede Sinfonii pro 8 hlasů a orchestr Luciana Beria a Symfonii č. 7 d moll Antonína Dvořáka. V případě Beriovy Sinfonie se bude jednat o mimořádnou událost. Toto dílo v Praze naposledy zaznělo před dvaceti lety. Stejný koncert uvede filharmonie také 18. a 19. října 2018.
Luciano Berio (zdroj Pinterest.com)

Italský hudební skladatel Berio patřil k avantgardním umělcům poválečného období, byl známý pro svou experimentální hudbu a průkopnickou činnost v oblasti hudby elektronické. Upozornil na sebe též svými transkripcemi děl jiných autorů vážné hudby nejrůznějších období, od Henry Purcella až po Igora Stravinského a hudebními aplikacemi filosofických, literárních a básnických děl či témat od Bible až po Jamese Joyce.

Luciano byl mým přítelem a měl na mě velký vliv. Díky němu se mi pootevřely dveře k této hudbě naší doby, kde to bylo pro mě těžké,“ uvedl Byčkov.

Česká filharmonie před týdnem zahájila svou 123. sezonu koncertem, na němž v Rudolfinu provedla Symfonii č. 2 c moll „Vzkříšení“ Gustava Mahlera. Na podzim čekají filharmonii s Byčkovem zahraniční zájezdy. V říjnu vystoupí v Královské hudební akademii v Londýně. Hlavní koncert bude 24. října živě přenášet rozhlasová stanice BBC Radio 3. Zaznít na něm mají Koncert pro violoncello a orchestr h moll a Symfonie č. 7 Antonína Dvořáka a předehra k opeře Prodaná nevěsta od Bedřicha Smetany. Sólového partu slavného violoncellového koncertu se ujme uznávaná Američanka Alisa Weilerstein. V newyorské Carnegie Hall má Česká filharmonie naplánované koncerty na 27. a 28. října, do washingtonského Kennedyho centra by měla zavítat 29. října a ve vídeňském Musikvereinu by se měla představit 24, 26. a 27. listopadu 2018.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky