Dvořákova Novosvětská zazní na třech kontinentech

Dvořákova Novosvětská zazní ve státní svátek 28. října prostřednictvím streamu Českých center v Evropě, Asii a Americe.

Václav Neumann řídí Českou filharmonii, konec 70. let 20. století (foto: archiv ČF)

Přenášet se bude ve výroční den vzniku Československé republiky historický záznam symfonie známé také pod názvem Z Nového světa pod taktovkou dirigenta Václava Neumanna. Začátek vysílání se plánuje na 18:00 středoevropského času, sdělila mluvčí Českých center Petra Jungwirthová.

Slavná Symfonie č. 9 e moll, op. 95 Z Nového světa Antonína Dvořáka měla svou světovou premiéru v newyorské Carnegie Hall. Byla poprvé provedena v roce 1893 Newyorskou filharmonickou společností pod vedením Antona Seidla. Novosvětská patří k nejznámějším symfoniím, je pevnou součástí repertoáru symfonických orchestrů a dirigentů po celém světě a počet jejích nahrávek zaujímá jedno z předních míst světového žebříčku.

V Praze zazněla skladba až o rok později, její provedení v Národním divadle osobně dirigoval Antonín Dvořák. Ke 100. výročí newyorské premiéry v roce 1993 zazněla Dvořákova Novosvětská v Rudolfinu, v podání České filharmonie, pod vedením jejího šéfdirigenta Václava Neumanna, jehož 100. nedožité narozeniny se letos připomínaly.

Záznam slavnostního koncertu z 11. prosince 1993, kterého se zúčastnil také tehdejší prezident Václav Havel, zhlédnou diváci v Evropě, Asii a Americe. Stream v délce 49 minut mohou diváci sledovat na facebookových stránkách Českých center v ČR i zahraničí.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments