Dvořákova Praha má letos o třetinu vyšší rozpočet

Na dvě desítky koncertů, zastřešených osobností Antonína Dvořáka, nabídne od 8. září mezinárodní hudební festival Dvořákova Praha. V podání předních zahraničních i domácích hudebníků zazní Dvořákovy známé kusy i téměř zapomenutá díla. Program sedmého ročníku bude obsahovat též díla dalších velikánů světové hudby od sedmnáctého až po dvacáté století, od Mozarta po Arvo Pärta.

V čistě dvořákovském duchu se ponese zahajovací koncert 8. září v pražském Rudolfinu. Návštěvníci budou svědky novodobé světové premiéry Dvořákova Slavnostního zpěvu v podání Pražského filharmonického sboru se sbormistrem Lukášem Vasilkem. Následně Česká filharmonie v čele s Jiřím Bělohlávkem a sólistou večera Josefem Špačkem přednesou Dvořákův Koncert pro housle a orchestr a moll, který v druhé půli večera doplní Symfonie č. 3 Es dur. „Bude to jeden z mých ‚top‘ koncertů, už jenom proto, že bude nahráván pro vydavatelství Supraphon,“ svěřil se dnes primárius filharmoniků Špaček se svým očekáváním od zahajovacího večera.Už vpředvečer slavnostního zahájení 7. září se uskuteční další z výprav Po stopách Antonína Dvořáka. Tentokrát bude připomenuto místo Dvořákova mladí Zlonice u Slaného, kde přímo v tamním kostele zazní zřídka uváděná Dvořákova první symfonie c moll Zlonické zvony. Opus přednese soubor Musica Florea pod vedením Marka Štryncla s použitím autentických dobových nástrojů. U příležitosti festivalové ouvertury bude vyhlášen i laureát prestižní Ceny Antonína Dvořáka pro rok 2014, udělované festivalem Dvořákova Praha za celoživotní přínos v popularizaci díla Antonína Dvořáka a české hudby ve světě.

Na letošním festivalu Dvořákova Praha se mohou návštěvníci až do 22. září těšit na světové orchestry, jako jsou Izraelská filharmonie v čele se Zubinem Mehtou, Velký symfonický orchestr Petra Iljiče Čajkovského nebo elitní výběr členů Vídeňské a Berlínské filharmonie, Komorní orchestr Vídeň-Berlín. Hvězdným sólistům vévodí houslista Vadim Repin a klavírista Krystian Zimerman, který v Praze nevystoupil dlouhých třiatřicet let.Velkou událostí bude světová premiéra německého originálu první Dvořákovy opery Alfred, která bude v Rudolfinu 17. září nahrána a následně vydána na CD. Partitura nebyla hrána ani vydána za života Antonína Dvořáka a dílo bylo uvedeno pouze v roce 1938 v Olomouci, avšak v českém překladu. Původní německá verze tak na Dvořákově Praze zazní zcela poprvé.

Letošní novinkou je dopolední Nedělní matiné v duchu vídeňsko-pražského klasicismu, které nabídne díla spjatá s Prahou období klasicismu, skladby Mozartovy, Dusíkovy a Myslivečkovy v podání tělesa Concerto Köln a hráče na kladívkový klavír Andrease Staiera.Letošní výdaje organizátorů festivalu tvoří 35 milionů korun, o 13 milionů korun více než loni, jak dnes upřesnili. V loňském roce Dvořákova Praha prodala téměř 90 procent vstupenek. Hlavním festivalovým centrem je tradičně Rudolfinum. Nově pořadatelé publikum zavedou do Anežského kláštera, kde se uskuteční některé koncerty komorní řady, či Týnského chrámu.

www.dvorakovapraha.cz

Foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat