Dvořákova Praha nabídne řadu komorních koncertů

Letošní ročník festivalu Dvořákova Praha, který se uskuteční od 8. do 22. září, nabídne mimo jiné řadu komorních koncertů připravenou pod kuratelou violoncellisty Jiřího Bárty. Mezi 10. a 15. zářím se na festivalu představí houslistka Chloë Hanslip, violista Antoine Tamestit a Komorní orchestr Vídeň – Berlín složený z hráčů Berlínských a Vídeňských filharmoniků. V komorním recitálu uslyší návštěvníci hvězdu hlavního programu festivalu houslistu Vadima Repina. Komorní řada vyvrcholí jeho vystoupením s Jiřím Bártou.Festival vzdává také hold české kvartetní škole. Vystoupí například Pavel Haas Quartet, Talichovo kvarteto a Bennewitzovo kvarteto. Trojici doplní francouzské Kvarteto Ebène a španělské kvarteto Casals. „Důležitá není jen kvalita interpretů, ale rovněž ucelenost a přesvědčivost celé komorní řady, která se na programu festivalu objevuje poprvé. Každý rok bude psán rukopisem jiného umělce,“ uvedla za pořadatele Lucie Čunderliková.

V komorním prostředí Anežského kláštera nebo Dvořákově síni pražského Rudolfina zazní hudba několika staletí, od Wolfganga Amadea Mozarta a Franze Schuberta, přes Bedřicha Smetanu, Antonína Dvořáka nebo Gustava Mahlera až po Arnolda Schönberga, Alexandra Zemlinského či Ervína Schulhoffa.

„Komorní řada Dvořákovy Prahy je vlastně festivalem uvnitř festivalu. Interpretační osobnost a síť mezinárodních kontaktů i dramaturgický cit mě přivedl k rozhodnutí svěřit letošní komorní řadu právě pod kuratelu Jiřího Bárty,“ sdělil umělecký ředitel Dvořákovy Prahy Marek Vrabec.

Zajímavostí bude vystoupení Komorního orchestru Vídeň – Berlín, v němž vedle sebe usedli špičkoví hráči dvou rivalů o post nejlepšího orchestru světa: Berlínských a Vídeňských filharmoniků. „Snažil jsem se spojit na pódiu takové domácí i zahraniční osobnosti, které pro diváka a posluchače vytvoří neopakovatelnou atmosféru, z níž bude cítit cosi jako jedinečnost okamžiku, nebo chcete-li tvůrčí kvas bez jakéhokoli náznaku profesionálního stereotypu,“ dodal Bárta.

Na festivalu vystoupí dále například Izraelská filharmonie v čele se Zubinem Mehtou či Velký symfonický orchestr Petra Iljiče Čajkovského s Vladimirem Fedosejevem. Významnou událostí bude světová premiéra první opery Antonína Dvořáka Alfred. Další informace jsou na webových stránkách festivalu Dvořákova Praha.

Foto Vítek Škop

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky