Dvořákova Praha před svým zahájením následuje skladatelovy stopy v Plzni

Týden před začátkem festivalu, v neděli 1. září 2019, láká Dvořákova Praha na tradiční objevnou cestu po stopách našeho světově nejznámějšího skladatele Antonína Dvořáka, tentokrát do západočeské metropole Plzně. Návštěvu míst, kde Antonín Dvořák před více než stoletím skutečně působil, doprovodí odborný výklad festivalového muzikologa Dr. Davida Beveridge. V závěru nebude tradičně chybět ani Dvořákova hudba, která byla vybrána tak, aby doložila skladatelovy vazby na Plzeň. Koncert, během něhož vystoupí například Tereza Hořejšová, Richard Samek nebo Roman Hoza, proběhne od 16:30 hodin v Dvořákově sále Domu hudby Plzeň.
Hotel Waldek v roce 1898 (zdroj Dvořákova Praha)

Ačkoli Plzeň není ve všeobecném povědomí se jménem Antonína Dvořáka příliš často spojována, za jeho života představovala jedno z nejaktivnějších center dvořákovského kultu v českých zemích. „Dvořák Plzeň opakovaně navštěvoval a se zdejšími hudebními kruhy byl v dlouhodobém přátelském kontaktu. Několikrát zde dirigoval svá velká sborová díla včetně světové premiéry kantáty Svatební košile v březnu 1885,“ uvádí Dvořákovský znalec a průvodce celým dnem David Beveridge.

Kroky návštěvníků tedy určitě povedou do původního koncertního sálu Waldek (dnešní společenský sál Alfa), kde Antonín Dvořák v roce 1884 dirigoval oratorium Stabat Mater a ve světové premiéře 1885 kantátu Svatební košile. Zde se také uskutečnil koncert na oslavu jeho šedesátých narozenin. Dalšími místy, která mají s Dvořákem prokazatelnou spojitost, jsou například dnešní hotel Slovan nebo Divadlo J. K. Tyla.

Atraktivní program odpoledního koncertu je sestaven této akci na míru: každé z uvedených děl reprezentuje tím či oním způsobem skladatelovy vazby na Plzeň. Některá z nich zde Dvořák osobně dirigoval nebo je interpretovala jeho dcera Magda, ceněná altistka, jiná zas místní hudebníci nastudovali na jeho počest, v jednom případě je se zdejším prostředím spojeno jméno libretisty.

„Věříme, že uvedením skladeb na půdě města, s nímž je jejich vznik nebo premiérové provedení svázáno, a které si skladatel tolik oblíbil, dostane spojení Dvořák a Plzeň pro méně zasvěcené konkrétní obrysy a umožní nám alespoň na chvíli se pomyslně přenést do dob, kdy bylo možno Antonína Dvořáka potkat při procházce zdejšími ulicemi,“ řekl programový ředitel festivalu Dvořákova Praha Jan Simon, který se na tvorbě programu koncertu společně s Davidem Beveridgem podílel.

 

Po stopách Antonína Dvořáka
neděle 1. září 2019, 16:30 hodin
Dům hudby Plzeň, Dvořákův sál

Tereza Hořejšová, soprán
Richard Samek, tenor
Roman Hoza, baryton
Ahmad Hedar, klavír
Pražský komorní sbor
Lenka Navrátilová, sbormistryně

Program koncertu
Antonín Dvořák: Král a uhlíř, B 21 a B 42 (výběr z prvního a druhého zhudebnění)
Antonín Dvořák: Tui nati vulnerati, smíšený sbor ze Stabat Mater, op. 58, B 71
Antonín Dvořák: Svatební košile, op. 69, B 135 (výběr)
Antonín Dvořák: Hymna českého rolnictva, op. 28, B 143
Antonín Dvořák: Sanctus ze Mše D dur, „Lužanské“, op. 86, B 153
Antonín Dvořák: Panenka a tráva z cyklu Čtyři písně na slova srbské lidové poezie, op. 6, B 29
Antonín Dvořák: Oblak a mrákota jest vůkol něho z cyklu Biblické písně, op. 99, B 185
Antonín Dvořák: Když mne stará matka z cyklu Cigánské melodie, op. 55, B 104
Josef Bohuslav Foerster: Oráč
Norbert Kubát: Čím srdce, čím jsi zhřešilo
Hynek Palla: Má láska
Antonín Dvořák: závěrečná scéna z opery Čert a Káča, op. 112, B 201

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat