Dvořákova Praha uvede ve světové premiéře Dvořákovu operu Alfred

Festival Dvořákova Praha dnes v Rudolfinu uvede světovou premiéru operní prvotiny Alfred od Antonína Dvořáka. Jelikož dílo nebylo nikdy natočeno, pořídí se z koncertu i živá nahrávka, která zazní s původním libretem v němčině. Symfonický orchestr Českého rozhlasu bude řídit německý dirigent Heiko Mathias Förster.

Partitura nebyla za Dvořákova života ani vydána, dílo bylo uvedeno pouze v roce 1938 v Olomouci, ale v českém překladu. V hlavních pěveckých rolích se dnes představí Petra Froeseová (Alvina), Jarmila Baxová (Rowena), Ferdinand von Bottmer (Harald) a Felix Rumpf (Alfréd). Orchestr doplní Český filharmonický sbor Brno.

Uvedení a nahrávka je koprodukčním projektem Českého rozhlasu, festivalu Dvořákova Praha a společnosti Arco Diva, každý subjekt se na něm podílí zhruba třetinou. Celkově cena dosahuje dvě celé čtyři milionu korun. Nahrávka má vyjít do konce roku.Dvořák ve svých dvaceti devíti letech pro svoji prvotinu sáhl po šedesát let starém německém textu Alfred der Grosse. Jeho autorem byl německý romantický básník Karl Theodor Körner.

Foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky