Dvořákovu Prahu letos zahájí Yo-Yo Ma s Českou filharmonií, René Jacobs uvede koncertně Dona Giovanniho

Letošní osmý ročník festivalu Dvořákova Praha otevře 7. září v pražském Rudolfinu americký violoncellista Yo-Yo Ma společně s Českou filharmonií a s dirigentem Jiřím Bělohlávkem.Prvnímu českému orchestru budou patřit i další festivalové večery, včetně toho závěrečného 23. září, kdy filharmoniky povede dirigent Semjon Byčkov. Dnes o tom informoval management festivalu, když představil kompletní letošní programovou nabídku.

Od 7. do 23. září zamíří na koncertní pódia Dvořákovy Prahy uznávaný Londýnský filharmonický orchestr v čele s dirigentem Christophem von Dohnányim, londýnská Academy of St Martin in the Fields, Freiburský barokní orchestr nebo Orchestr curyšské Tonhalle.Zahajovací večer bude 7. září věnován výhradně dílu Antonína Dvořáka. Po boku České filharmonie odehraje držitel šestnácti cen Grammy Yo-Yo Ma, nezřídka označovaný za největšího cellistu současnosti, Dvořákův Koncert h moll, v první polovině večera pak zazní méně hraná Druhá symfonie. Yo-Yo Ma se do Prahy vrací po loňském jarním benefičním galakoncertu pro festival Struny podzimu.

Česká filharmonie jako rezidenční festivalový orchestr provede pod vedením Jakuba Hrůši, Francouze Lionela Bringuiera a již zmíněných Jiřího Bělohlávka a Semjona Byčkova v rámci série Dvořák Collection II další, letos sudé Dvořákovy symfonie, které doplní Devátá Z Nového světa. Jako další sólisté se na Dvořákově Praze představí například gruzínská houslistka Lisa Batiašvili, francouzský violoncellista Gautier Capucon, americko-německý houslista David Garrett, německá klarinetistka Sabine Meyer nebo polský klavírista Piotr Anderszewski.

Sestavením programu Komorní řady byl v letošním roce pověřen pianista Ivo Kahánek. Ten do české metropole pozval smyčcová kvarteta Emerson Quartet a Tetzlaff Quartet, stejně jako i Bohemia Luxembourg trio. V mezinárodní konkurenci se Kahánek představí také sólově, a to s českým basistou Janem Martiníkem, působícím především v zahraničí.Po loňském počinu, kterým bylo uvedení Dvořákovy operní prvotiny Alfred, festival opět přichází s programovým formátem Opera in Concert. V koncertním provedení zazní ve Dvořákově síni Rudolfina Mozartův Don Giovanni, a to v podání ansámblu staré hudby Freiburger Barockorchester pod taktovkou René Jacobse a se zahraničními sólisty – Jeremym Ovendem (Ottavio), Brigitte Christensen (Anna), Johannesem Weisserem (Giovanni), Sunhae Im (Zerlina), Tareqem Nazmim (Masetto a Komtur), Marcosem Finkem (Leporello) a Alexou Pendou (Elvíra). Jak dnes upřesnil umělecký ředitel Dvořákovy Prahy Marek Vrabec, český titul bude v koncertní operní řadě uváděn vždy každým druhým rokem, přičemž dvořákovský bude vždy jednou za čtyři roky, a to kvůli náročnější dramaturgické přípravě.

Spirituální koncert bude letos v katedrále sv. Víta věnován dílu Arvo Pärta v provedení Estonského komorního filharmonického sboru a Symfonického orchestru Českého rozhlasu, dirigentem bude Tönu Kaljuste.

V dalším programu letošní Dvořákovy Prahy opět nechybějí akce pro rodinné publikum, debutový Den D věnovaný mladým umělcům či další z výprav cyklu Po stopách Antonína Dvořáka, tentokrát do Vysoké u Příbrami.

Předprodej vstupenek na všechny festivalové koncerty byl spuštěn dnes, ceny se podle pořadatelů drží na loňské úrovni. Festival pracuje s rozpočtem zhruba 35 milionů korun, jeho 20 procent pokryje zisk ze vstupného, zbytek kombinace veřejných a privátních finančních zdrojů. Loňský ročník Dvořákovy Prahy měl koncerty vyprodány z bezmála 90 procent.
www.dvorakovapraha.cz

Foto archiv, Dvořákova Praha, Dušan Martinček

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat