Elisabeth Ullmann zahájí cyklus varhanních recitálů ve Smetanově síni

Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK pozval do Prahy věhlasnou rakouskou varhanici Elisabeth Ullmann, aby se v sobotu 3. října 2020 v 11:00 hodin představila se svým recitálem ve Smetanově síni Obecního domu. Zahraje skladby Maxe Regera, Nielse Wilhelma Gadeho, Louise Vierneho, Théodore Duboise a dalších autorů.

Elisabeth Ullmann (foto Herbert Schleich)

Elisabeth Ullmann vystudovala hru na varhany na univerzitách ve Vídni, Salcburku a v Londýně. Koncertovala a předávala své umění na masterclassech snad ve všech evropských zemích, dále například v Izraeli, Číně nebo USA. Je držitelkou řady prestižních ocenění, jako je první cena v mezinárodní Bachově soutěži v Lipsku, Brucknerova cena v Linci, Mozartova cena „Flötenuhr“ za interpretaci jeho díla, dále „Deutscher Schallplattenpreis“, francouzská cena za nahrávky „Diapason d’Or“ či medaile salcburského Mozartea „Lilly Lehmann“, kde již od roku 1979 hru na varhany vyučuje. V roce 2006 ji německý časopis „Organ – Journal für die Orgel“ prohlásil za varhanici roku a v roce 2009 se stala čestnou členkou Evropské akademie věd a umění. Stála při zrodu Mezinárodního varhanního festivalu Stift Zwettl a deset let působila jako jeho umělecká ředitelka. Je také vyhledávanou poradkyní při obnově varhan v celé Evropě.

„Nový ročník varhanních recitálů otevírá nejvýznamnější rakouská varhanice, vídeňská profesorka Elisabeth Ullmann – první ženská profesorka hry na varhany v Rakousku, profesorka salcburského Mozartea od roku 1979. Ověnčená cenami. V dnešní době také pilně spolupracuje na obnově varhan po celé Evropě. Těch unikátních nástrojů! Varhany v Obecním domě sice neobnovovala, ale unikátní jsou také… Elisabeth Ullmann s sebou přiveze i hudbu svých krajanů Augustina Franze Kropfreitera a Franze Schmidta, které zavine zejména do francouzských barev,“ řekl k chystanému recitálu dramaturg FOKu Martin Rudovský.

Elisabeth Ullmann – Varhanní recitál
3. října 2020 od 11:00, Obecní dům
Max Reger
Niels Wilhelm Gade
Louis Vierne
Théodore Dubois
Elisabeth Ullman – varhany

0 0 vote
Ohodnoťte článek

Mohlo by vás zajímat


0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments