Emeritní sólista Opery ND Luděk Vele dostal medaili Artis Bohemiae Amicis

Medaili Artis Bohemiae Amicis (Přátelé českého umění) za šíření dobrého jména české kultury dostal emeritní sólista Opery Národního divadla Luděk Vele. Medaili mu dnes předal ministr kultury Lubomír Zaorálek. Ministerstvo to uvedlo na svém webu. Na cenu Veleho navrhl ředitel Národního divadla Jan Burian.

Lubomír Zaorálek a Luděk Vele (zdroj FB)

„Rád jsem dnes předal medaili Artis Bohemiae Amicis panu Luďkovi Velemu. Je to forma poděkování za jeho dlouholetou a úspěšnou uměleckou práci, a také příležitost nadcházejícího životního jubilea Luďka Veleho,“ řekl Lubomír Zaorálek. Vele letos v listopadu oslaví sedmdesátiny.

S Operou Národního divadla byl Luděk Vele spjat 35 let, od roku 1983 do 2018. Během této doby vytvořil desítky rolí. Za roli Chrudoše v Libuši a roli barona Ochse von Lerchenau v Růžovém kavalírovi obdržel Ceny Thálie 1995 a 1996.

Luděk Vele hostoval také na zahraničních scénách a byl vyhledávaným koncertním pěvcem. Spolupracoval s rozhlasem a televizí a natočil také řadu snímků pro domácí i zahraniční hudební vydavatelství.

Dlouholetý sólista Opery Národního divadla se mimo jiné zasadil o obnovu chátrajícího hradu Grabštejna na Liberecku. Čtvrtstoletí pro hrad pravidelně pořádal benefice s účastí ansámblu opery Národního divadla, jimiž pomohl ke zvelebení památky.

Ministerstvo kultury udílí medaili Artis Bohemiae Amicis od roku 2000. Jejími laureáty jsou například česko-americký výtvarník a spisovatel Petr Sís, mecenáška a galeristka Meda Mládková, výtvarník Jiří Anderle, spisovatel Jiří Stránský nebo choreograf Pavel Šmok.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


4 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments