Slovenský komorní orchestr nedělním koncertem oslaví 60. výročí svého založení

Slovenský komorní orchestr, dříve Slovenský komorní orchestr Bohdana Warchala, si v této koncertní sezóně připomíná 60 let své existence. Výroční koncert zazní v neděli 28. února v 16:00 v přímém přenosu z Koncertní síně Slovenské filharmonie.
Slovenský komorní orchestr (foto Peter Brenkus)

Iniciátorem vzniku komorního souboru byl v roce 1960 prof. Bohdan Warchal, houslista s množstvím elánu a energie, které předával publiku na každém koncertě tehdejších „Warchalovců“. Veřejnosti se Slovenský komorní orchestr poprvé představil se svým zakladatelem a uměleckým vedoucím 22. února 1961. Koncert se konal v Domě osvěty v Bratislavě a program byl sestaven z děl Arcangela Corelliho, George Friedricha Händela, Henryho Purcella a Benjamina Brittena.

Komorní orchestr pod Warchalovým uměleckým vedením koncertoval nejen na Slovensku, ale uznání dosáhl i v mnohých světových metropolích. Bohdan Warchal vedl SKO s malou pauzou 40 let. Na slavnostním koncertě k 40. výročí existence souboru v sezoně 2000/2001 odevzdal prof. Warchal štafetu uměleckého vedoucího svému žáku Ewaldovi Danelovi, který v této funkci pokračuje už 20 let.

Právě v únoru uplynulo šest desetiletí od prvního koncertu komorního orchestru. Na nedělním slavnostním koncertě bez publika zazní stejný program jako tehdy – Concerto grosso g mol, op. 6 č. 8 Arcangela Corelliho, Concerto grosso g mol, op. 6 č. 6, HWV 324 G. F. Händela, Abdelazer, suita, Z. 570 Henryho Purcella a Simple Symphony, op. 4 Benjamina Brittena.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments